Hamilelikte Aşırı Kilolara Dikkat

Hayatın her döneminde kadınların en büyük problemlerinden birisi olan kilo, özellikle gebelik döneminde daha dikkat edilesi bir durum haline gelmektedir. Aslında bebek sahibi olmaya karar veren anne adaylarının da en büyük korkularından birisi gebelik döneminde alacakları fazla kilolardır. Ancak gebelik döneminde beslenmeye ve de günlük kalori alımına dikkat edildiği takdir de, bu durum göründüğü kadar korkutucu değildir.

Gebelik döneminde en önemli olgu, tutarlı ve kararında beslenmektedir. Doyduğunuz halde, iki canlı olduğunuzu düşünerek fazla gıda almak aslında bilinenin aksine yanlıştır. Ayrıca hamile olduğunuz için aşırı yemek yemeniz gerektiğini söyleyen dış seslere de kulak asmamak gerekir. Siz ve bebeğiniz bir bütünsünüz, gerekli besinleri alıp doyduysanız eğer, bunun aşırısı bebeğinize faydalı olmamakla birlikte, sizin vücudunuza kat ve kat yağ kitlesi olarak oturacak ve de sizi mutsuz edecektir. Kahvaltı herkesin hayatında sağlık açısından büyük önem taşıdığı gibi, hamilelik evresinde de atlanılmaması ve özenle yapılması gereken bir öğündür. Hamile anneler kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmeli, ara öğünlerini de bebeğe ve kendisine faydalı gıdalar ile değerlendirmelidir. Yine hamilelik döneminde de sık sık ve az yeme mantığı kendini göstermektedir. Hamile bayanlar, bu şekilde beslenmelerini hem sağlıklı olarak geliştirmiş olurlar hem de aşırı kilo almaktan kendilerini koruyabilirler.

Hamilelik döneminde sağlıklı ve kararında beslenmekle birlikte, egzersiz de oldukça mühimdir. Herhangi ciddi bir sağlık probleminiz yok ise, gebeliğiniz boyunca düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmaya özen gösterin. Doğum sonrası da bebeğinizle evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizler geliştirerek, kilonuzu kontrol altına alabilir ve de formunuzu istediğiniz normlarda koruyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Aşılır?

Depresyon gelip geçici bir durumdur ama hayatınızın tümünü etkileyen bir durumdur.  İnsanın çevreleyen bir çember düşünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir