Hamilelik Döneminde Sigara Kullanımı

Hamilelik döneminde sigara içmek bebeğe çok ciddi zararlar vermektedir. Çocuğun gelişimini,büyümesini engeller. Doğum sonrasında oluşabilecek meydana getirmektedir. Hamile iken sigara kullanan bir anne adayı tehlikenin pek de farkında değil demektir. Hem kendi sağlığını hemde bebeğin sağlığını büyük ölçü de riske atmaktadır. Bebeğin kişisel gelişimi için hemen sigarayı bırakması gerekmektedir anne adayının.

Sonuç olarak doğmamış bir bebeğin hayatıyla oynayamayız. Bu hem yasal olarak hemde insanlık olarak doğru değildir ve buna da hakkımız yoktur. Sigara dumanı,nikotin ve karbondioksit insana ölümcül sorunlar yaşatmaktadır. Oluşabilecek kalıcı hastalıklar meydana getirmektedir.Örnek vermek gerekirse; prematurite, zihinsel sorunlar, sakatlıklar, erken doğum, gelişiminde gerilikler meydana getirmektedir.Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.

Doğumdan sonra 2. – 5. aylar arasında “ani bebek ölümü” en önemli bebek ölüm nedeni olup, sigara içen annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 2-6 kat artmaktadır. Annenin süt vermesinde ve süt miktarında azalmalara ve sorunlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir