hafta hafta gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Gebelik süresince haftalık olarak hesaplama ile bebeğin anne karnındaki son durumu ile anne üzerindeki etkisini uzmanlar tarafınca yanıt buluyor. Gebelik süreci 40 hafta boyunca devam eden süredir. Üç ayrı evreden oluşan süreç her üç aydan oluşmaktadır.

Haftalık Gebelik

İlk süreç anne karnındaki bebek organ gelişimini belirgin bir oranda tamamladığı ve anne adayının bedeni gebelik dönemine ayak uydurduğu dönemdir.

İkinci süreç anne adayın gebelik evresi boyunca bedeni gebeliğe uyum sağladığı ve bebeğin organ gelişim süreci hızla devam ettiği dönemdir.

Üçüncü süreç ve son evre olan dönemde doğuma hazırlık sürecinin olduğu ve bebeğin akciğerlerinin gelişmesi ve anne adayının fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazır olduğu dönemdir.

Unutulmaması gereken konu gebelik (hamilelik) normal bir süreçte ilerleyip ilerlemediğini sadece uzman bir doktorun klinik ortamında muayene etmesi ve bu incelemeler sonunda gebelik sürecini söyleyebilir.

Bazı kadınların adet görme döngüsü kısa veya uzun olabilir. Böyle durumlarda yumurtlama günü hesaplaması bu şekilde yapılabilir. Adet görme döngüsü uzunluğundan 14 gün çıkarılır ve çıkan rakam yumurtlama gününü olarak belirlenir.

Gebelik hesaplama ile ilgili örnek vermek gerekirse 31 günlük bir adet görme döngüsüne sahip iseniz 31-14=17. Günde adet görme döngüsü günü yumurtlama gününüzdür. Bu hesaplama her kişide olmasa da bazı kadınlarda adet döngüsünün istikrarlı olmaması veya yıl içinde zaman zaman değişmesi nedeniyle her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Hamilelik hesaplama bu şekilde bulabilirsiniz.

Gebe kalmak için gün gün hesap yapmak “zamanlı cinsel ilişkiye girmeyi” asla bir planlama yöntemi olarak görmeyin ve takıntı haline getirmeyin. Hamile kalmanın en güzel yöntemi partnerinizle düzenli olarak mümkün olduğunca her gün ya da haftada en az iki kez ilişkiye girmeniz olacaktır

İlişki sonrası baş aşağı durma, bacakları yukarı kaldırma gibi manevralar rahim içine ulaşan sperm sayısını etkilemez. Orgazm olduktan sonra beyninden salgılanan endorfin adlı madde “mutluluk hormonu” onun gevşemesini ve yatakta birkaç dakika huzurlu bir şekilde yatmasını sağlar ve bu süre sperm hücrelerinin kadının iç genital organlarına ulaşması için yeterlidir.

Ayrıca tüm haftaları ayrıntılı olarak paylaştık. İlk yazı olan Gebeliğin 1. Haftası yazımızı okumayı unutmayın!

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir