günlük spor kaç dakika yapılır

Günlük Kaç Dakika Spor Yapılmalı?

Günlük Kaç Dakika Spor Yapılmalı?

Sağlıklı bir yaşam ve zayıflamak için herkesin spora ihtiyacı vardır. Tipik bir spor yapmak için 3 aşama vardır. Bu aşamalar; spordan önce ısınma evresi, spor evresi, soğuma evresi olarak tanımlanır. Tüm bu süreçler spora ayırılan vaktin içerisindedir. Isınma evresi kişileri spora hazırlayan evredir. Esas olarak şiddetli bir spor için bu evre kesinlikle gereklidir. Bir anda şiddetli bir şekilde spor yapılmaz. Her zaman için artarak devam edilmeli ve sona doğru tempoyu azaltarak bitirilmelidir. Spor yaparken herhangi bir sorun oluşmaması için bu evreler kontrollü bir şekilde tamamlanmalıdır.

Sporun Evrelerinde Neler Yapılır?

İlk evre ısınma evresidir. Burada yavaş bir tempo ile başlanır ve giderek aktivelerde arttırılır. Bu evre esas spora, şiddetli aktiviteye kişileri hazırlayan bir evredir. Spordan daha az şiddetli olması gerekmektedir. En az 5 dakika boyuna az tempoda spor yapılması gereklidir. Bunun ardından kasları germe egzersizleri yapılmalıdır. Böylece esas spor yapılırken herhangi bir sorunla karşılaşmanın önüne geçilmiş olur. Esas evre ise kişilerin en az 20 dakika boyunca şiddetli olarak yaptıkları aktivitelerdir. Spor hareketleri 10 dakikalık tekrarlar ile yapılabilir. Hedeflenen kalp atım hızına ulaşılması gerekir. Şiddet bu bölümde bir anda arttırılmamalıdır. Kademeli bir şekilde tempo arttırılmalıdır. Soğuma evresinde ise esas evreden sonraki evredir. Spor bir anda bırakılmamalıdır. Tempo düşürülerek en az 5 dakika boyunca devam ederek bırakılmalıdır. Bir anda şiddetli sporu kesmek vücudun normal haline dönmesini zorlaştırır.

Haftada En Az 150 Dakika Spor Yapılmalı

Zayıflamak için kişiler haftada en az 150 dakikalarını spor yapmak için ayırmaları gerekmektedir. Biraz dahi olsa fiziksel aktiviteler gerçekleştirmek hiç yapmamaktan daha iyidir. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişiler için bu durum büyük yarar sağlayacaktır. Hareketsiz yaşama sahip olan kişiler spor programına başladıklarında ilk olarak yavaş tempoda kısa süreli devam etmeliler. Daha sonra kademli bir şekilde şiddet ve süre arttırılmalıdır. Bir anda şiddetli ve uzun süreler boyunca spor yapmak ciddi tehlikeler doğurabilir. Günlük ve haftalık hedefler hazırlanmalı ve süreci aksatmadan devam ettirilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir