Güneş Yanığına Ne İyi Gelir
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

GÜNEŞ YANIĞI

Yaz aylarında artan deniz turizmi ve şehir merkezinde gezintiler güneşin dik ışınlarla geldiği saatlere denk gelince eğer UV ışınlarından koruyucu kremlerle önlem alınmamışsa ciltte güneş yanıklarına yol açabilmektedir. Güneş yanıkları tatlı acılar bıraksa da derinde daha büyük sıkıntılara neden olabilmekle beraber kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle güneş yanıklarını önemsiz olarak görmek yapılacak büyük hatalardan biridir. Sonuç olarak bir şekilde oluşan güneş yanıklarına önlem almak hem tekrarlamasını engellemek hem de mevcut yanıkların kalıcı hasarlara yol açmaması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere kısa bir göz atacak olursak;

GÜNEŞ YANIĞINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Güneş yanığından korunabilmek için en sık kullanılan ve en bilinen yöntem şüphesiz ki güneş yanıklarına karşı koruyucu kremlerdir. UV ışınlarından koruyucu etkisi olan bu kremleri eczaneler, süper marketlerden çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce yanık olabilecek yerlere süreceğiniz bu kremler sizi güneş ışığının oluşturduğu yanık etkeninden koruyacaktır.

Bunun dışında günlük olarak içtiğimiz siyah çayı ılık olacak şekilde kaynattıktan sonra bir süre bekletin ve cildinizin yanık kısmını daha da acıtmayacak ısı seviyesine geldiği zaman vücudunuzun yanık olan yerine masaj yaparak siyah çayı sürerek yanığın etkisinin geçmesini sağlayın.

Eğer güneş yanığı vücudunuzda su toplamasına sebep olmuşsa, su toplayan yerin üstünü kapatacak giysiler giymeyin. Ayrıca elle temas etmeyerek suyu kendisinin bırakmasını bekleyin. Yanlış bir müdahale sonucunda su toplayan bölgede kalıcı izler bırakabilir. Bunun dışında soğuk ya da sıcak olmayacak seviyede ılık su ile duş almakta güneş yanıklarına iyi gelecektir.

Yoğurt ve zeytinyağı da güneş yanıkları tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Yoğurt ya da zeytinyağını güneş yanığının olduğu yere belirli aralıklar sürerek yanık olan bölgeyi ferahlatmak ve tedavi olması sürecinde etkili besin maddeleridir.

Elma sirkesi içerdiği asidik yapısı sayesinde güneş yanıklarının can düşmanlarıdır diyebiliriz. Topak haline getirilmiş bir pamuğu elma sirkesine bandırdıktan sonra güneş yanığının olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir