Downloaded from www.sexydesktop.co.uk

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Yüz tipine göre, burun yapısına göre, elmacık kemiklerinin şişkinliği ve düşüklüğü gibi pek çok kritere göre seçilen güneş gözlükleri vazgeçilmez aksesuarımızdır. Bakımlı ve şık bir kadın olarak hepimizin mutlaka yüzümüze yakışan güzel ve kaliteli bir güneş gözlüğü olmalı. Güneş gözlükleri kaliteli olmalı elbet de ama gözlükte kalitenin yanı sıra yüz tipine yakışması da oldukça önemli. Aldığınız  güneş gözlüğü, model olarak size yakışmalıdır. Yüz tipine göre güneş gözlüğü seçimi fevkalade önemli bir detaydır.

Ünlülerin seçtiği ve taktığı güneş gözlükleri sizin de ilginizi çekiyordur elbet de. Bakın, ünlü yıldızlar güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat ediyor. Herkesin seçtiği güneş gözlüğü, yüzüne tam uyumlu ve ayrıca günün modasına da uygun. Siz de kendi yüz tipinize uygun, doğru güneş gözlüğü modelini, deneyerek öğrenebilirsiniz. Ayna karşısında ve bilen birinin yanında seçerek, deneyerek alınız.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Güneş gözlüğü aksesuar olmaktan çok, göz sağlığı için gerekli bir araç olarak kabul edilmeli ve sağlık malzemesi olarak kullanılmalıdır.
  • Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değildir. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalacaklarında, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır.
  • Güneş gözlüğü seçimi yüz şekline göre yapılmalıdır. Gözlüğün yüze tam olarak oturmaması durumunda göz, yan kısımlardan sızan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.
  • Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınları tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur.
  • Güneşten kaynaklanan (UV) ışınları, gözün mercek ve retinasına zarar verir. Buda, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanımı bu sebeple çok önemlidir.
  • Katarak ameliyatı olanların da mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları gerekir.
  • Numaralı gözlük ya da lens kullananların güneş gözlükleri de numaralı olmalıdır.
  • Kontak lensler UV koruması sağlamaz, dolayısıyla kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü takmalıdır.
  • Güneş gözlüklerinin cam renginin duman ve kahverengi olması gerekir. Amber ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, trafik ışıklarının renklerinin algılanmasında zorluğa sebep olabilir. Trafikte araç kullanırken kesinlikle bu renkte güneş gözlüğü takılmamalıdır. Yine mavi renkli camlar, güneş ışınlarının göze daha çok yansımasına neden olduğu için tercih edilmemelidir.
  • Güneş gözlüğü ayrıca, yaş ilerledikçe daha da belirginleşen göz kenarlarındaki kırışıklıkları önleyen önemli bir sağlık malzemesidir.

İlginizi Çekebilir

İkonik Nike Ayakkabı Modelleri ve Performansları

Sportif giyimi tercih edenlerin en sık tercih ettiği markalardan birisi olan Nike, tasarladığı birbirinden şık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir