Güneş Çarpması
Güneş Çarpması

Güneş Çarpması Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDEN OLUR?

Yaz aylarında hastanelerin acil bölümüne gelen vakaların sıklıkla yaz güneşinin çarpması olduğunu biliyor muydunuz? Peki güneş çarpması neden olur? Öğle vakitlerinde özellikle 12:00 ile 15:00 arasında güneş ışınları dik bir şekilde yeryüzüne yansır. Bu esnada güneşe maruz kalan vücudumuz yeteri kadar sıvı almamış ve sıvı kaybı çok fazla yaşarsa vücudun ısı dengesini ayarlayan sistem bozulduğu için güneş çarpması meydana gelir.

GÜNEŞ ÇARPMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Güneş çarpması yaşayan kişilerde genellikle akşamüstüne doğru baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, halsizlik, mide bulantısı ve kusma, kas krampları gibi çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bu konu oldukça önemlidir. Eğer vücut ısısı 41 dereceyi geçerse, kişide sıcak koması gözlemlenebilir. Bu koma hali sonrasında tedavi edilse bile kişide kalıcı hasarlara yol açabilir.

GÜNEŞ ÇARPAN BİR KİŞİYE İLK YARDIM NASIL YAPILMALIDIR?

Güneş çarpması yaşayan bir kişiye yapılacak ilk yardım oldukça önemlidir. İlk iş olarak kişinin bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kişinin bilinci kapalıysa, kişiyi ilk olarak sıcaktan uzak bir bölgeye götürün ve yatay bir pozisyonda uzatın. Kusma belirtisi olduğu için dil kaçması olaylarını engellemek için uzattığınız kişinin başını yan döndürün. Ardından koltuk altı, boyun, ense, göğüs kafesi gibi bölgelere ıslak havlular ile tampon yapın vücudunun soğumasını sağlayın. Son olarak ayaklarını da yukarı kaldırın. Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey katı ve sıvı besin maddesi yedirmeye, içirmeye çalışmayın.

GÜNEŞ ÇARPMASINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Güneş çarpmasından korunmak için havanın çok sıcak olduğu saatlerde, güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınmaktır. Eğer çıkılması gerekiyorsa yanınızda sürekli su taşıyarak sıvı alımınızı güçlendirin. Ayrıca açık renkli elbiseler giyerek elbiselerin ısıyı emmesini engelleyin. Gözlük, şapka gibi aksesuarlar unutulmamalıdır. Son olarak ise ağır yiyecekler, alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir