genital bölge kararması tedavisi

Genital Bölge Kararması Neden Olur?

Genital Bölge Kararması Neden Olur?

Genital bölge kararması kadınlarda meydana gelen ve yaşı ilerlemiş olan kadınlarda ortaya çıkan büyük problemlerden biridir. Her yaşta kadında ortaya çıkma ihtimali bulunan rahatsızlıkta genital bölge rengi diğer bölgelere kıyasla daha koyu bir görünüme sahip olmaktadır.  Genital bölge temizliği genital bölge kararmasında oldukça etkili bir sebeptir.  Genital bölge kararması farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Ancak kadınlarda meydana gelen bu rahatsızlık kadınlarda özgüven azalmasına ve cinsel ilişkiden soğumaya neden olabilmektedir.

Genital Bölge Kararması Nedir?

Genital bölge kararması sorunu yaşayan kadınların genital bölgeleri zaman geçtikçe koyu bir renk almaktadır. Bazı kadınlarda bu durum oldukça şiddetli bir hal alabilmektedir.  Genital bölge kararması nedeniyle fiziksel açıdan herhangi bir problemin ortaya çıkması söz konusu değildir. Ancak psikolojik olarak büyük bir probleme neden olan genital bölge kararması cinsel hayattan soğutan en önemli nedenlerin başında gelmektedir.

Genital Bölge Kararması Nedenleri

Genital bölge kararmasına sebep olan en önemli faktör renk pigmentleridir. Yoğun olarak östrojen hormonu salgılanan kadınlarda bu hastalık yaygın olarak gözlemlenebilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte genital bölgede de kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir.  Ayrıca kadınlarda meydana gelen hormonsal değişimler nedeniyle genital bölgede kararma meydana gelebilmektedir. Kararma sorununun ortaya çıkmasındaki bir başka etken ise doğum kontrol ilaçlarıdır. Doğum kontrol hapları yoğun olarak östrojen hormonu içermektedir. Bu durum ise genital bölgede kararma meydana gelmesine neden olur. Güneşlenme esnasında genital bölge hem ıslak hem nemlidir. Bu durum genital bölgenin daha koyu bir renk almasına neden olabilir. Ayıca gebelik ve emzirme hallerinde de genital bölgede ciddi bir oranda kararma meydana geldiği gözlemlenmektedir.  Hamilelik döneminde meydana gelen kararmalar kalıcı olup doğumdan sonra geçmez. Genital bölgeye uygulanan birden fazla epilasyon yöntemi bulunmaktadır. Epilasyon yöntemi de genital bölgenin kararmasına yol açan başka bir etmendir. Yanlış iç çamaşırı tercihi, genital bölgede deodorant kullanımı, tüylerin jiletle alınması, genital bölgenin havasız kalması ve yanlış uygulamalar genital bölgenin kararmasına neden olan son derece etkili faktörler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir