Gebeliğin 9. Haftası

Gebelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar

Hafta hafta gebelik döneminde bulunan gebeliğin 9. haftası anne adayları için gebelikte duygusal değişiklikler gösterdikleri bir dönemdir. Anne adayının vücudundaki değişimlerden biride göğüslerinin hassasiyet kazanması ve dolgun bir göğüsse erişmesidir. Geçen hafta itibarı ile göğüsleriniz için alttan destekli sutyen kullanılmalıdır.

Gebelik hormonlarının yoğun olmasından kaynaklı hazımsızlık ve mide yanmaları ile karşılaşılır. Beslenme düzeniniz olduğu halde bu sorunlar devam ediyorsa doktorun önereceği ilaçları kullanmalısınız.

Gebeliğin Dokuzuncu Haftasındaki Belirtiler

Gebeliğin dokuzuncu Haftasındaki belirtiler, Bebekteki değişim belirtileri devam etmekte doktor muayenesinde yapılan ultrasonografik incelemesinde bebeğin çok hızla büyüdüğü bebeğin baş kısmı ve popo kısmındaki ölçümlerle 25 milimetre boyuna ulaştığı görülür. Gebelikte 9. Hafta içinde bebeğin yüz gelişiminde hızlı değişiklikler var. Ağızını açıp kapamalar başlamıştır bu haftada ve dudak, gözler gelişimini sürdürmekte… Bağırsaklar karın bölgesindeki boşluğa doğru yol almakta bebeğin kalp atışlarını dinlettiğinde ne kadar hızlı bir kalp atışı olduğunu dinleyeceksiniz. Bebek (embriyo) C şeklinde bir yapı almıştır ve baş kısmı öne doğru eğiktir. Gebelikte 9. Haftanın sonuna gelindiğinde bebeğin boyu 4 cm, ağırlığıda 4 gram olduğunu göreceksiniz.

Anne adayın bu dönem içinde bebeğin hareket ettiğini sanabilir. Bu hareketlenme bağırsakların hareketlenmesidir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir