Happy baby laying on belly

Gebeliğin 8. Haftası

Gebeliğin 8. Haftasında rahimin büyüklüğü portakal kadar olduğundan mesaneye doğru baskı yapmasından kaynaklı sık sık idrara çıkma yönünde şikâyetleriniz birkaç hafta daha devam edecektir. Gebelikte sivilce oluşumu görenler ergenlik sivilcelerin geri geldiğini düşünebilir. Gebelikte sivilce neden olur? Hormonlarınızın artması sonucu cildinizdeki yağ salgısı arttığından sivilce oluşumuna sebep vermektedir. Hamilelikte sivilce ne zaman başlar sorusuna cevap aslında kolay hamileliğin bu dönemlerinde görülmesi sıktır.

Gebelikte sivilce ne zaman geçer düşüncesindeyken çok fazla sürmeyeceğinden 13. Gebelik haftasında sivilceler kaybolur. Çok nadir olsa da gebelik süresince devam edebilir. Anne adayında ufak leke tarzında kanamalar ve gebelik öncesi adetlerinizin yapay şeklinde adet sancıları ve kramp şeklinde kasılmalar olacaktır. Bu işlevler olurken anne endişelenebilir. Süreç işlerken gebelik devam etmektedir.

Gebeliğin Sekizinci Haftasındaki Belirtiler

Bebeğin boyu ortalama yaklaşık 15 milimetre civarına olup 2 gram ağırlığına ulaşmış olacak. Geçen haftaya göre hareketleri bu haftada biraz daha arttığı izlenebilir. Anne adayı belirgin bir his duymamaktadır. Bebeğin vücut hareketleri bu hafta başladı diyebilir ve gelecek haftalarda bebek eklem yerleri, el bilekleri ve ayak bilekleri hareket etmeye başlayacaktır. Anne adayı bebeğin hareketlerini yaklaşık 16. Hafta ve 20. Haftalar arasında hissedebilecek.

Bebeğin dudak yapısı ve dil oluşumu ile damak yapısı gebeliğin sekizinci haftasındaki son günlerde tamamlanacak olmasının yanında iç organları olan göz merceği, bronşlar, bağırsaklar ve pankreası belirginleşmeye başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir