Gebeliğin 6. Haftası

Gebeliğin 6. haftası anne adaylarının alışık olmadıkları şikâyetlerle karşılaştığı haftadır. Vücutta salgılanan hormonların seviyesi arttıkça gün boyu mide bulantısı, kokulara daha hassas olunduğundan yemek kokusu, parfüm kokusu veya kokulu ürünler ve eşlerinin ten kokusuna bile hassas olabilirler. Hamilelikte sık sık idrara çıkma normal mi düşüncesine kapılabilirsiniz. Rahim büyümesi sonucu idrar kesesine yapılan baskı sonucunda sık sık idrara çıkma, acıkma ve uyku hali sıklıkla görülebilir. Gebeliğin altıncı haftasında çok rahatsız hissedebilirler bilmeleri gereken şey sürekli aynı şikâyetleri yaşamayacakları bu tür şikâyetlerin normal ve kısa süreli geçici olduğunu bilmelisiniz.

Memelerin olgunlaşması gözle görülür derecede olduğundan kullandığınız sutyenlerin metal ve lastik kısımları sizi rahatsız edebilir.

Gebeliğin Altıncı Haftasındaki Belirtiler

Gebeliğin altıncı haftası içinde anne adayının doktor gözetiminde yapılacak olan ultrasonografi ile gebelik kesesi ile embriyo (Bebek) görülebilir. Gebelikte 6. hafta içinde olunduğunda ultrasonografi ile bakıldığında embriyonun kalp seslerini alınamayabilir. Embriyonun ortalama boyutu bu haftalarda 4 ile 6 mm boyunda ve ortalama kilosu 3 gram kadar bir ağırlığa erişecektir. Embriyonun şeklini hilal şekline ve Kuru fasulye şekline benzetenler vardır.

Hamilelikte altıncı hafta içinde Bebeğin gelişim süreci devam ettiğini ve doktor önerisi olmadan hiçbir ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra alkol ve sigara kullanımı gebelikte düşük riskini arttıran faktörlerdir. Hamilelikte 6. Hafta itibarı ile düşük yapma riskine karşı bilinçli ve duyarlı olmalısınız. Kasıklarda ve karın bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı ve kanama düşük olma risklerinin en belirgin özellikleridir. Her gelen ağrı ve kanama ise düşük yapma riskini taşımamaktadır. Her gelen kanamanın miktarı ne olursa olsun doktor gözetiminde muayene olunması gereken bir durumdur.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir