Gebeliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. Haftasında artık düzenli adetiniz gecikti ve şüphenizde gebeliğe bağlı şüpheleriniz başladı ve öğrenmek için gebelik testi yapmaya veya yaptırmaya karar verdiniz.

Hamileliğin 5. haftası içinde idrar yoluyla gebelik testi için eczaneden alacağınız gebelik testi çubuğuna yapacağınız idrar ile gebelik testi negatif sonuç gelirse çıkan sonuca çok güvenmeden en yakın bir kliniğe başvurarak doktor muayenesi istemeden gebelik testi yaptırabilirsiniz. Şayet BHCG hormonu ölçümü yapılarak gebelik testi yapılacak ise kan alınması gerekmektedir. Bu testler doktor önerisi ile yapılır. Hamilelikte beşinci hafta başlarında yapılan testlere bağlı olan BHCG haftanın ortalarında sonuç vermektedir.

İdrar testi ile gebelikte negatif çıkmasına bağlı olarak kandan idrara geçen BHCG hormonu belirli bir seviyeye ulaşmadan pozitif sonuç vermemesine dayalıdır.

Gebeliğin Beşinci Haftasındaki Belirtiler

Gebeliğin 5. haftasındaki belirtiler… Gebelikte beşinci hafta içinde idrar testinde alacağınız pozitif (+) sonuç sizi anne adaylarının arasında yer almanızı sağlayacak sonuçtur. Gebeliği kesin sonuç kanısı konulması için bir doktor gözetiminde olmanız gerekmektedir.

Bu haftada yapılan doktor kontrollerinde vajinal yoldan ultrasonografi yapılabilir. Bu yolla yapılan ultrason hiçbir zararı yoktur ve düşük nedenine sebep olmaz. Bebeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için alkol, tütün ve tütün ürünlerinden ve kafeinli içeceklerden gebelik süresince uzak durulmasına dikkat ediniz.

Cinsel yaşamınızı devam ettirip ya da ettirmemek doktorunuzun verdiği öneriler doğrultusunda sürdürüp sürdürmeyeceğinizin konusunda bir sakınca görülmemesine karşın cinsel ilişki süreciniz doktorun önerdiği süreçler içinde devam edebilir. Bazı özel durumlarda bunlar (kanama, ağrı, düşük riski, erken doğum riski ve enfeksiyon kapma riski gibi) sorunlarda doktorunuz cinsel yaşamınıza kısıtlama getirebilir.
Bu dönemlerde canınız bazı yiyecekler ve gıdalar çekebilir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir