Gebeliğin 2. Haftası

2. Gebelik Haftası

Hafta hafta gebelik, bebeğin sağlık durumu konusunda gebeliğin 2. Haftasında yumurtalar hızla büyüyerek ve geliştiği hafta olarak bilinir. Son görülen adet kanamaları birkaç gün öncesinden temizlenir.

Hamilelikte ikinci hafta içindeyken muhtemel fallop tüplerinden sağ veya sol yumurtalıkta güçlü olan bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam ediyor olacaktır. Folikül adı verilen bir yapı içinde bulunan sıvı içerisinde olgunlaşma sürecinde devam etmektedir. Anne adayının rahim iç tabakası bebeğin büyüceği şekilde hazırlıklarına devam etmektedir.

Adet dönemindeki ilk günden diğer adet olma gününe kadar olan süreç 28 gün ise büyük olasılıkla 14. Gün içinde bulunan son hafta ya da gelecek hafta olmak üzere gebeliğin ikinci haftasındaki belirtiler de yumurtlama oluşacaktır.

Üreme için yumurtanın 24 saat içinde spermi bulması ve döllenmesi için bu dönemde belli olur. 24 saat içinde döllenme sağlanırsa gebelikte ikinci hafta başlamış olur.

Gebe adayların bazılarında belirgin bir şekilde sağ veya sol kasıkta kısa süren bir batma şeklinde ağrı hissedebilirler.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir