Gebeliğin 12. Haftası

Hafta hafta gebelik dönemindeki gebeliğin 12. Haftasında hamilelikte sık sık idrara çıkma ne zaman biter düşüncesi olanların anne rahmin mesaneye uyguladığı baskı ile gebelikte sık sık idrara çıkmak gibi ve mide bulantısı yanında halsizlikler şikâyetlerinizden hafifçe kurtulmaya başladığınız bir haftadır.

Bu haftalarda kan basıncının artması sonucu anne adaylarında baş ağrıları gözlemlenebilir. Bu gebelik haftasında ciltlerinin biraz değiştiğini fark etmişseniz güzelleştiğinizi hissedebilirsiniz. Bazı anne adaylarında ise sivilcelerinin artması sonucu yakınırlar.

Şehir efsanelerine göre gebelikte sivilce ve cinsiyet yorumu yaparlar ve kız çocuğuna yorarlar. Bu tür değişimleri cinsiyete yorumlamamanız bu değişimlerin hormon değişikliklerine bağlı olarak geçici bir süreç olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Hamileliğin 12. Haftasında Bebek Gelişimi

Bebeğinizin iç ve dış organları artık oluşmuştur ve bu haftadan sonra şekli ve görevleri bakımından işlevleri belirlenmiş organların hacimsel olarak büyümeleri başlar. Bebeğiniz bu haftalarda ağız açma kapama hareketleri dışında oldukça fazla hareketlidir bebeğin anne karnındaki hareketleri bunlarla sınırlı değildir ve bu haftalarda amuda kalkma, takla atma, ayak gücünden faydalanarak rahim içinde yukarı tırmanma ve başının üzerinde dönme hareketleri gözlemlenebilir. Bağırsaklarında sindirim hareketleri başlamıştır. Bu süreçte bebeğiniz yutma işlevini yeni yeni öğrenmiştir ve bu haftadan sonra da parmağını emmeye başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir