Gebeliğin 11. Haftası

Hafta hafta gebelik birinci trimester dönemin son haftalarına yaklaşıldığında gebeliğin 11. Haftasında bebek gelişimi ve annenin sağlık durumu

Gebelikte bel ağrısı ne zaman başlar kaygısı olan anne adayların ikinci evre olan trimester haftaları sonunda başlar sebebi büyümekte olan rahminiz öne doğru yer değiştirdiğinden bel ağrılarına sebep olur. Önlemini alarak bel ağrısı oluşmalarını önleyebilirsiniz.

Anne adayı bu hafta itibaren yaklaşık olarak 450 gram kilo almaya başlarlar. Anne adayların fizik yapısında farklılık gösterebilir.

Gebeliğin 11. Haftasında Bebek Gelişimi

Gebeliğin 11. Haftasında bebeğin gelişimi çok hızlı ilerlemesinden organ gelişimini ve başı ve vücudunun orantısı büyük ölçüde tamamlamıştır. Bebeğin boyu 7 santimetre boyuna gelmiştir ve ortalama 8 gram ağırlığındadır.

Bu hafta içinde dış kulak yolu ile kulak zarı oluşacak işitme duyusu 24. Hafta sonuna kadar işlevini yapmasa da koku ve tat alma ile dokunma duyusu bu haftadan sonra gelişmeye başlayacak.

Bu haftadan sonra bebeğin sağlık durumu için ense kalınlığı ölçümü yapılarak down sendromu ve anomali taraması yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir