Gebeliğin 10. Haftası

Gebeliğin 10. Haftası içine girildiğinde anne adayların geçen haftalarda yaşadıkları hamilelikte mide bulantısı ve gebelikte aşerme ne zaman biter gibi sorulara bu haftadan itibaren azalmaya başlar. Bazı durumlarda anne adayların bazılarında mide bulantısı birkaç hafta daha devam edebilir.

Hamileliğin 10. Haftasında annedeki değişiklikler içinde ve birkaç hafta öncesinden anne adayların bazıları gebelik hormonların etkisinde olarak çabuk sinirlenme ve huzursuz olma gibi davranışlar sergilemektedir.

Bu haftadan sonraki haftalar süresince anne adayları gebelik süresince haftada ortalama 450 gram kadar kilo alımı olabilir.

Gebeliğin 10. Haftasında Bebek Gelişimi

Gebeliğin 10. haftasında bebek gelişimi çok hızlı ilerlemektedir. Bebeğin boyu 5,5cm boyunda ve 6 gram ağırlığına ulaştı. Hamileliğin 10. Haftası ve bebeğin organları artık taslak olarak işlemini tamamladığı ve gebelikte düşük yaşama olasılığı neredeyse kalkmış olduğu bir haftadır.

Gebelikte 10. Hafta yani Bu haftanın sonuna yaklaşıldığında bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başlamasıdır. Bu idrar amniyos kesesi içine tekrar boşaltılıp devir daim yaparak bebeğin korunması ve gelişimini sağlayan amniyos sıvısı sürekliliğini korur.

Artık bebeğinizin karaciğerleri çalışmaya başlayarak kan üretme işlemini üstlenir. Bebeğin karaciğeri ve böbreklerinin görevini plasenta üstlenmektedir.

Bebeğin göz rengini belirleyen iris tabakası ve göz kapakları bu hafta içinde oluşur. Gebelik süresince kapalı olarak devam edecektir.

Bebeğin cinsiyetini belirleyen organlar bu haftadan sonra giderek belirginleşecek ve cinsiyet belirleme yönünde ilk görüntüler alınmaya başlanacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir