Gebeliğin 1. Haftası

1. Gebelik Haftası

Gebelik dönemleri sürecindeki 1. Hafta Gebelik tıbbi olarak gebelik başlangıcınızın adet kalınan ilk gün belirler. Adetin birinci gününden hazırlık başlar. Adet kanıyla rahim içerisi temizlenir ve gebelik için hazırlık aşamasına girilir. Gebelik birinci haftası hamile olmadığınız bir dönemdir. Hamilelik hazırlığı başlamıştır. Gebeliğe hazırlanan kadınlarda yumurtalar yumurtlamaya aday olur. Yumurtalardan bir tanesi gebelik için hazırlık yapar ve ön olanda yerini alır. 1.gebelik haftası diye adlandırılan bu hafta son adet görülen tarihin ilk 1. Gününe göre sayılarak hesaplanır. Gebeliğin 1. Haftasında henüz bir gebelik yoktur ama gebeliğe hazırlıklar başlamıştır.

Gebeliğin 1. Haftasındaki Belirtileri

Gebeliğin 1. haftasındaki belirtileri… Adet bitimi ile başlayan adet olma sürecindeki döngüde ortalama 14. gününde yumurtlama adı verilen süreçle (Gebe kalma zamanı) başlar. Anne adayın gözle görülür fiziksel bir değişimi gözlemlenemez. Değişim süreci fallop tüplerinde başlar döllenme fallop tüpleri içinde gerçekleşmektedir. Sağ veya sol Fallop tüplerine (kanalınıza) atılacak yumurta bu hafta içinde olgunlaşmaya başlar. Fallop tüpleri bebeğin gelişimini sağladığı rahimin sağ ve solunda yer alan kanallardır.

Gebelik için bilinçli bir anne adayı olarak devam edeceğinizden. Gebelik öncesi yaşamınızdan çok anne adayına uygun bir biçimde yeniden düzene sokmalısınız. Başta sigara olmak üzere alkollü içecekler, tütün içilen ortamlarda uzun süre kalıp pasif içici durumu gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir