Feng Shui Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Her insan yaşadığı evi tarzına göre döşemek ister fakat bazıları Feng Shui Tarzı Dekorasyon Nedir, Nasıl Yapılır? Shui tarzı dekorasyon seçerek, eve huzur geleceğine inanır. Feng Shui, Uzak Doğu esintilerini dünyanın dört bir yanına taşıyarak, ona uyularak yapılan dekorasyon önerileri sayesinde o eve huzur ve bereket getirir. Bu konuda bilimsel veriler olmasa da, birçok insan Feng Shui’ye inanarak sonucunu aldığını söylüyor. Eğer siz de bu tarz bir dekorasyonla evinize bereket, ferahlık, huzur getirmek istiyorsanız; Feng Shui‘ye göre doğru olan aşağıdaki dekorasyon önerilerini okumanızı tavsiye ederiz.

Feng Shui‘ye göre, çoğu evde yer alan bir uygulama olan “giriş kapısının karşısına boy aynası koyma” fikri yanlış bir uygulamadır. Çünkü Feng Shui’de, eğer kapının karşısında ayna yer alırsa içeri gelen enerji ve huzurun, geldiği gibi yansıyıp gideceğine inanılır. Eğer kapının tam karşısında bir pencere varsa, bu yine enerjinin çıkıp gitmesi anlamına gelir. Aynı şekilde sokak kapısının karşısında bir tuvalet varsa, şans da çıkıp gidecektir. Tuvaletiniz giriş kapısının karşısında değilse, tuvaletin kapısına ayna takarak yokmuş gibi bir izlenim verebilir, evinizde şansın gezinmesine izin vermiş olabilirsiniz. Yine giriş kapısının tam karşısında bir merdiven olması, Feng Shui tarzı dekorasyon‘a göre kötüdür. Tabi bütün bunlar için evin mimarisini değiştiremeyeceğimize göre; küçük kamufle oyunlarıyla orada olmadıkları izlenimini vermeniz mümkündür. Eğer kapının karşısında merdiven yer alıyorsa; bitkilerle merdivenin önünü kapatabilirsiniz. Eğer giriş kapınızın tam karşısında herhangi bir odanın başka kapısı varsa; iki kapıyı da kapalı tutmanız ya da tam aralarına rüzgar çanı asmanız doğru olacaktır.

Salon, bir ailenin en çok zaman geçirdiği alan olduğundan çok önemlidir. Feng Shui’ye göre salonun tavanında ve yerinde kullandığınız dekoratif süslemelerde sivri şekiller bulunmaması daha doğrudur. Aynı şekilde salon mobilyalarınızda da düz hatlı eşyaları kullanmanız daha iyi olacaktır. Sivri kenarlar ve köşeler Feng Shui’de pek sevilmez; bu yüzden duvarların sivri kısımlarını dekoratif ürünlerle, bitkilerle, rüzgar çanları ya da aynalarla kamufle etmeniz, dolaplarınızı sivri köşeli yerlerin önüne koymanız daha iyi bir enerji akımı için yeterli olacaktır.

Salonunuzu L şeklinde yerleştirdiyseniz; Feng Shui’ye göre bu durumun hiç de olumlu olmadığını söylemeliyiz. Aynı şekilde açık raflar ve açık dolaplar da Feng Shui’de yer almaz; eğer büyük dolaplara sahipseniz mutlaka kapaklı olanlarını tercih etmeyi unutmayın. Salonunuzda içinde kırmızı bulunan bir obje mutlaka olmalıdır. Çiçeklerinizi ve bitkilerinizi odanın güneydoğu yönüne doğru yerleştirmeniz daha doğru olurken, kaktüs salonda bulunmaması gereken bir bitkidir. Mümkün olduğunca renkli tabloları, güzel ışıkları, sağlıklı bitkileri salonunuzda kullanmaya çalışın çünkü enerjiyi çeken ve alana yayan objeler bunlardır.

Tuvalet ve banyolar, yan odadaki yatağınızla aynı duvarı paylaşıyorsa; bu sizde olumsuz bir enerji oluşturacaktır. Yine aynı şekilde odanız tuvaletin tam altındaysa; bu size kötü şans geleceği anlamındadır. Rahatlamak için etkili olan akvaryumları tuvalet duvarına koyarsanız; evinizin bereketi siz sifonu çektikçe gidecektir. Tuvaletiniz salonun tam karşısındaysa; bu durum sizin dostluk ilişkilerinize negatif enerji olarak etki edecektir. Aynı şekilde yemek odasının karşısındaysa; maddi açıdan olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Eğer tuvaletiniz yatağınızın karşısında yer alıyorsa; sağlığınız açısından negatif enerjiyle karşılaşmaya hazır olun.

Kadınların sık sık zaman geçirdiği mutfaklar, Feng Shui’ye göre yine son derece önemlidir. Mutfak dekorasyonunuzda ve konumlandırmanızda elementleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Su elementinin temsilcisi olan lavabolar ve suyla çalışan aletler, ateş elementinden olan fırın ve ocaklarla karşı karşıya ya da yan yana konumlandırılmamalıdır. Mutfağın evin arka cephesinde yer alması, bereket ve enerji açısından olumsuz olacaktır. Yine ocağınız, tuvaletin bulunduğu duvarda konumlandırılmamalıdır. Yemek yaptığınız zamanlarda, sırtınızı mutfak kapısına dönmemeye de dikkat etmeyi unutmayın.

Yemek odaları, giriş kapısının oradan görülebilecek bir alandaysa; mutlaka bir paravan yardımıyla bu durum düzeltilmelidir. Feng Shui’ye göre yemek masasında bulunan sandalye sayısı kesinlikle 4 olmamalıdır. 6 ya da 8 adet sandalyeniz olması idealdir. Yemek masasının olduğu bölümde ona en yakın duvarda bir aynanız olması, bereket ve pozitif enerjinin artması açısından son derece olumlu bir etki yaratacaktır. Dar alanlarda, kıyı ve köşelerde bulunan yemek masaları, Feng Shui’ye göre olumsuz bir durumdur.

Yatak odaları, Feng Shui’ye göre büyük önem taşıyan alanlardır. Özellikle sıcak renklerden birine boyanmış ve fazla hareketli olmayan yatak odalarının ideal olduğu Feng Shui’de, ışıklar da olabildiğince hafif olmalıdır. Yatak odalarında ayna bulunması, odadaki enerjinin daima devam etmesini sağlar fakat bu durum yatak odalarında olumlu değildir. Uyumak ve rahatlamak için pasif bir enerjiye sahip olması gereken yatak odaları idealdir. Eğer yatarken ayaklarınız kapıya dönük bir konumda oluyorsa; yatağınızın şeklini mutlaka değiştirin. Nevresim takımlarınızı ve yatak örtülerinizi düz renklerde tercih etmeniz, pozitif enerji akımı için etkili olacaktır. Eğer yatağınız kirişin altındaysa, sağlık problemleriyle karşılaşmanız olasıdır. Kirişlere rüzgar çanı gibi enerji veren objeler asmanız da bu durumu engelleyebilir; unutmayın. Eğer iki tane tek kişilik yatağı birleştirip çift kişilik bir yatak haline getirdiyseniz ve partnerinizle burada uyuyorsanız; bunun ayrılığı sembolize eden bir durum olduğunu unutmayın.

Yatak odalarında elektronik aletlerin bulunması, sağlığınızı ve odanın enerjisini negatif yönde etkileyecektir. Odada bitki bulundurmak da Feng Shui’ye göre iyi değildir; bitkiler sadece hastaların odasında Yang enerjisi oluşturmak adına iyi olabilir. Son olarak, yatak odalarında içinde su bulunan objeleri -özellikle de akvaryumları- bulundurmamanız daha doğru olacaktır.

Çalışma odaları, koridor bulunan evlerde koridorun sonunda konumlanmış şekilde olmamalıdır. Çalışma masasının konumu itibariyle sırtınızın duvara yaslanması daha doğru olacaktır. Sırtınızın dönük olduğu duvarda pencere varsa, olabildiğince kalın bir perde yardımıyla bu alanın kapatılması gerekir. Kitaplıklarınız mümkünse kapaklı olmalı, elektronik ürünleriniz de batıda bulunmalıdır. Çiçekleriniz varsa, çalışma odasının güneydoğu yönüne koymanız daha doğru olacaktır.

Çalışma odanızın ışığının yeterli ve doğru olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çalışırken hafif bir müzik açmanız, enerji açısından oldukça pozitif bir etki yaratacaktır. Yine salonda olduğu gibi bu odada da kırmızı bir obje bulundurmanız iyi olacaktır. İçinde yoğun kırmızı bulunan bir tablo, en etkili enerji aracıdır.

Siz de enerjiye, berekete ve sembollerin gücüne inanıyorsanız; mekanlarınızın dekorasyonunda Feng Shui dekorasyon özelliklerinden ve önerilerinden yararlanarak,  o alanın enerjisini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Göreceksiniz; huzurunuz ve enerjiniz hiç eksilmeyecek!

İlginizi Çekebilir

Kalitenin Avantajını Yaşa

Yatak odalarının vazgeçilmezi olan Madame Coco nevresim takımları, şık görünümleriyle dikkatleri üzerine çekerken özel yapılarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir