Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinizde haftada bir kez uygulayacağınız cilt bakımıyla, daha güzel ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu bakımı uygularken gerekli olan malzemeler; saç bantı, kağıt mendil, alkol, gündüz kremi, makyaj temizleme süngeri ve yüz buhar banyosu için 50 gram ıhlamur ya da papatyadır.

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra, bakımı uygulamaya başlayabilirsiniz. İlk önce saçlarınızı saç bantı ile geriye doğru alın ve ellerinizi yıkayın. Makyaj yapmamış bile olsanız, yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle temizleme sütünü sürüp, kağıt mendille temizleyin. Toniğe batırdığınız pamukla, sütün artıklarını alıp cildinizi ferahlatın.

Temizleme işleminden sonra, sıra cildin buhar banyosunda. Bir tasa su koyup kaynatın ve su kaynar duruma gelince, ıhlamur veya papatyayı içine atıp suyu ateşten alın. Daha sonra yüzünüze  bir havlu katın ve buharın yüzünüzü yumuşatmasını bekleyin. Buharı yüzünüzden 5-10 santim uzakta tutun. 5 dakika sonra havluyu başınızdan alın. Bir aynada yüzünüzdeki siyah noktaları, üzerini pamukla sardığınız parmak uçlarınızla yavaşça sıkarak temizleyin. Her işlemden sonra alkollü pamukla sıktığınız yeri silin. Olgunlaşmamış sivilceleri kesinlikle sıkmayın. Cilt banyosu; cilt deliklerini temizler, deriyi yumuşatır ve nemlendirir.

Yüzünüz kurumadan, daha nemliyken peeling’den fındık büyüklüğünde bir parça alıp, göz çevresinin dışında tüm yüzünüze ve boynunuza dairesel masajlar yapın. Ilık suyla güzelce durulayın. Bir fırça yardımıyla, göz çevresi hariç tüm yüze ve boynunuza, cildinize uygun maskenizi sürün ve ılık suyla temizleyin.Cilt bakımınızı tamamlamak için en son nemlendiricinizi sürün.

İlginizi Çekebilir

Tıraş Makineleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Klasik traşın daha pratik ve keyifli olarak uygulanması kaliteli bir makineye bağlıdır. Tıraş ve sonrasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir