Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler

Emzirme hem annenin sağlığı hem de yeni doğan bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Emziren annelerin, bilmesi gereken oldukça fazla bilgiler bulunmaktadır. Öncelikle emziren anneler stresten uzak durmalıdırlar. Anne, yediği besinlere dikkat etmelidir. Gaz yapacak, yağlı ve zararlı besin maddeleri yerine protein ve bol vitamin içeren besinler kullanmalıdır.

Protein içerikli besinlerden bahsedecek olursak; et, balık, tavuk, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri ve tahıllı yiyecekler bu grubu oluşturur. Protein kaynaklı beslenmek oldukça önem taşır. Çünkü anne sütünden geçen vitaminler bebeğe ulaşmaktadır. Dolayısıyla hiçbir anne, bebeğine zarar vermek istemediğinden, sağlıklı bir şekilde beslenmeye de emzirme döneminde oldukça dikkat etmelidir. Ayrıca bol su tüketimi de emziren anne adayları için de önemli bir detaydır. Günde en az 2 Litre su tüketimi gerekmektedir.

Emziren anneler, her gün bebeklerine süt verdiklerinden dolayı, ek kalori alma ihtiyacını duymaktadırlar. Bu da yaklaşık olarak 500-600 kaloriye denk gelmektedir. Yani ek olarak günde, 500-600 ek kalori alacak besinler tüketmek gerekmektedir. Bazı bitki çaylarının da, anne sütünün arttırdığı bilinmektedir. Bu bitki çayları, rezene, keçisedefi ve çemen otu gibi doğal çaylardır. Ayrıca anneler, konserve ya da hazır ürünler yerine doğal olarak yapılan ve organik besinleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Aşırı ödem annenlerin göğüslerinde sütün salgılanmasını zorlaştırmaktadır. Ödemlerin oluşumunu azaltmak için ve sütün salgılanmasını kolay bir hale getirmek için salatalık, karpuz ve lahana yenilebilir. Ayrıca emziren annelerin, sigara, alkol gibi zararlı maddeleri de kullanmaması gerekir. Mama kullanımı çok tercih edilmemelidir. Çalışan bir anne sütünü sağarak, bebeğine içirmelidir. Emziren anneler; anne sütünden, bebeğini mahrum etmemelidir. Annelere diğer bir tavsiye ise, her zaman en son emdirdiğiniz memeyle emzirmeye başlamanız gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir