Egzamalı Bebeğe Yardımcı Olacak 8 İpucu

Bebek egzaması oldukça zor bir hastalıktır.

Yetişkinlerin bile egzama olduğunda kaşıntıya karşı koyması zorken bu durum bebek için çok daha zordur.

Sık nemlendirme: Egzamalı cildi nemli tutmak son derece önemlidir. Nemlendirici yağ ya da krem losyondan daha iyidir. Parfüm cilde zarar vereceği için parfümsüz ürünleri tercih edin ve banyodan sonra uygulamayı unutmayın.

Beslenme: Bazı bebeklerde beslenmeye bağlı egzama görülür. İnek sütü ve yumurta bu gıdaların arasında gelir. Egzamanın nedenini belirlendikten sonra, ilaç tedavisinin yanı sıra beslenmeye de özen göstermek gereklidir.

Homeopati: Egzama tedavisinde alternatif terapiler ve doğal ilaçlar da işe yarayabilir. Kulaktan dolma çözümler yerine eğitimli bir pratisyenden homeopati konusunda bebeğinize en uygun tedavi konusunda bilgi alabilirsiniz.

Yulaf ezmesi banyosu: Yulaf ezmesi, harici olarak kullanıldığında tahriş olmuş cilt için birebirdir. Yulaf ezmesi banyosu da egzamalı cildi rahatlatmaya birebirdir.

Kenevir yağı: Kenevir yağı egzamalı cildin tedavisinde son derece faydalıdır. Kenevir yağı esansiyel yağ asidi içerir.

Doğrudan içilebilir ya da yiyeceklerin içinde kullanılabilir. Ancak etkisi azaldığından ısıtılmamalıdır.

Deterjanlardan uzak durun: Egzema gibi cilt problemleri yaşayanlar için deterjan ve sabun gibi maddeler, cildin doğal yağını yok ettiği için büyük bir sorun olabilir. Çocuğunuzu yıkarken yumuşatıcı kullanabilirsiniz.

Diyet alternatifleri: Çocuk egzamaları beslenmeyle doğrudan ilgili olabilir. En genel besin de inek sütüdür. Normal süt yerine soya sütü kullanabilirsiniz. Keçi sütü de, egzamalı çocuklar tarafından kolaylıkla tolere edilebilir.

Yatıştırıcı kremler: Steroid kremleri, cildi incelttiği için oldukça faydalı olabilir.

Egzama için kullanabileceğiniz sayısız doğal alternatif vardır.

Sihirli değnek gibi sorunu bir anda çözecek bir yöntem olmasa da, sorunun şiddetini azaltacak bu çözümler işinize yarayabilir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir