doğum kontrol hapının etkileri

Doğum Kontrol Haplarının Etkileri

Doğum kontrol hapları, aslında sıkça tercih ettiğimiz bir korunma yöntemidir. Fakat bildiğimiz etkileri kadar bilmediğimiz etkilerinden de haberdar olmamızın faydası vardır.

En genel haliyle bu haplar, hormonları etkileyerek yumurtalıklardan yumurtlama olmasını engellemektedirler. Bu sayede spermler dölleyebileceği yumurta bulamadıklarından hamilelik gerçekleşemez. Birçoğumuz doğum kontrol haplarını bu amaçla kullanırız. Araştırmalara göre bu hapların doğru bir şekilde kullanımı sonrasında hamileliği %99 oranında engellediği görülmektedir.

Peki, bunun dışında doğum kontrol hapları başka amaçla kullanılır mı?
Evet. Bu hapları aynı zamanda regl düzensizliği yaşayan bayanlar da kullanabilirler. Reglin istenilen zamana çekilmesi veya ertelenmesi konusunda bu hapların kullanım alanı oldukça geniştir. Ayrıca bazı yumurtalık kistlerinin tedavisinde de doğum kontrol hapları ile tedavi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra bu hapların birçok alanda faydasından elbette söz edebiliriz. Ancak tüm bunların yanı sıra bu hapların beklenmedik etkilerinin ve zararlarının da olabileceğini bilmekte yarar vardır.

Doğum kontrol hapları, doktor dâhilinde kullanılmadığında, bu hapların kullanılmasının sakıncalı olduğu durumlar göz ardı edilmiş olur ve migren atakları, şiddetli bulantı, mantar şikâyetleri gibi beklenmedik yan etkilerle karşılaşılabilir. Öte yandan Prof. Dr. Faruk Buyru, yaptığı araştırmasında doğum kontrol haplarının atardamar ve toplardamarlarda tıkanıklık riskini arttırdığı gerçeğini de ortaya koymuştur.

Bu nedenle kimlerin doğum kontrol hapı kullanması ve kimlerin kullanmaması gerektiği konusunda doktor kontrolünün önemli bir rolü vardır. Hapların bilinçsizce kullanımı sonucunda ortaya çıkan risklerden kaçınmak için bu hapları mutlaka doktor dâhilinde kullanıma tabii tutmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Mutlu Bir Hamileliğin 4 Adımı

MUTLU HAMİLELİK SÜRECİ Hamilelik her ne kadar birçok güzel duyguya aidiyetlik sağlasa da çok fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir