Diyetisyene Neden Başvurmalıyız?

Diyetisyenler diyet yani sağlıklı beslenme konusunda eğitim almış kişilerdir. Fazla kiloları olduğunu düşünen ya da daha sağlıklı ve zinde bir hayat yaşamaya karar veren kişiler diyet programı uygulamaya başlamadan önce kesinlikle diyetisyen desteği almalıdırlar. Bunun en büyük sebebi insan vücudunun birbirinden farklı bir çok değerinin bulunmasıdır. Örneğin bir kişi şeker hastasıyken diğeri tansiyon hastası olabilir. Dolayısıyla bir gıda yararlı olacakken zararıyla karşılaşılabilir.

Diyetisyenler bireysel olarak hizmet vermektedirler. Önce vücudunuzun sahip olduğu değerleri ölçerek sizin bir grafiğinizi çıkarırlar. Basit bir mantıkla düşünürsek kalbimizle ilgili bir rahatsızlığımız olduğunda kardiyoloğa beynimizle ilgili bir rahatsızlığımız olduğunda ise nöroloğa başvuruyoruz. Fazla kilolarımızdan kurtulmak içinde bir uzmandan yardım almak zorundayız. O uzmanlarda diyetisyenler oluyor. Vücudumuzun kas yapısı çok hassastır. Aldığımız gıdalar kaslarımızın üzerine yerleşirler. Zaman içerisinde kaslarımızı işlevsiz hale getirerek yağ bezesi haline gelirler. Ancak bunlar bölgesel olarak bir sınır olmadan yayılabiliyor. Bunların yer tespiti, o bölgeye odaklı bir zayıflama programı ve sağlık koşullarımıza uygun beslenme prensiplerini bize sunabilecek tek yetkili kişi diyetisyenlerdir.

Halk arasında yayılan diyet programları elbette belli kesimlerce uygulanmış belki başarıya ulaşılmış programlardır. Ancak onlarda başarıyla sonuçlanmış bir program sizde de aynı etkiyi yaratacak diye bir kaide ne yazık ki yok. Bu sebeple hayat standartlarınıza en uygun diyet programını kendiniz değil diyetisyeninizle beraber belirlemelisiniz. Son dönemlerde bir hayli yaygınlaşan bölgesel kilo verme yani sadece sol kol, sadece basenler ya da sadece göbek gibi yerlerden yağ eritme durumu onlar sayesinde mümkündür. Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda periyodik olarak gittiğiniz muayenelerde size verilen çizelgelerle vücudunuzun yağ oranını görerek ne kadar yol kat ettiğinizi öğrenebilirsiniz.

Diyetisyenler ülkemizde makul fiyatlara hizmet veren kişisel uzmanlardır. Diyetin aslında anlamı sağlıklı ve dengeli beslenme diyebiliriz. Bu konuda son sözü ve kararı bilimsel veriler eşliğinde diyetisyeninize bırakmak alt komşunuza bırakmaktan çok daha isabetli bir karar olacaktır. Size uygun egzersiz programlarıyla beraber besin takvimi, almanız gereken protein ve minerallerin miktarları, belli süre içinde tahmini ulaşacağınız noktalar konusunda detaylı bilgileri kararınız doğrultusunda başvuracağınız diyetisyeninizden alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Diyet Listesi Yapılırken Dikkat Edilecekler

Yaz mevsimi yaklaştıkça insanların kilo problemi başladı. Kış aylarında saklanan kilolar şimdi önem kazanmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir