Diyetin Etkili Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyete başladığınız an sağlığınız için oldukça iyi bir karar verdiğinizden emin olmanız çok önemli bir husustur. Çünkü diyetin devamlılığı için bu bilince varmanız gerekiyor. Günümüzde diyetlerin başarısız olmasının temel sebebi çabuk sonuç beklemek ve başarısız olduğunu düşünmekten geçiyor. Yani insan 2 haftada fazlalıklarından kurtulmak istiyor. Oysa ki vücudunuz daha yeni düzene girmişken başarısız olduğunu düşünerek diyetten vazgeçiyorsunuz.

Bir diyet programının başarılı olması için ilk madde kararlılıktır. En az 4-6 ay aralığında o programı uygulamak konusunda kendinizden emin olmalısınız. Akabinde programdan dışarı çıkmamak geliyor elbette. Bazılarımız ki özellikle bunu yapanların büyük çoğunluğu kadınlar birkaç ufak kaçamağın bir etkisi olmayacağını düşünürler. Oysa ki vücudunuza diyet süresince verebileceğiniz en büyük zarardır bu kaçamaklar. Nedenine gelecek olursak sürekli olarak düzenli ve dengeli bir biçimde beslendiğiniz günlerin arasına kendinize ödül olarak gördüğünüz bir besini koyarak vücudunuzun tüm işleyişini eski haline çevirmeniz mümkün olabiliyor. Kilo almak vermeye göre çok daha kolaydır. Daha basit bir dille bir dilim pastadan aldığınız katkıyı vermek için haftalarca uğraşmanız mümkün demek yanlış olmaz.

Diyet programı hayatınızda zaten stres varsa bu stresi özellikle ilk zamanlarda çok fazla katlayacak. Hele ki çalışıyor ve ev işlerinizle ilgili bir takım sorumluluklarınız varsa ayıramadığınız vakitler yüzünden çok fazla bunalacaksınız. Bir diyet programının başarılı olmasının bir diğer önemli etkeni egzersiz ve spor programınızdır. Bu programa uymadığınız takdirde istediğiniz kadar düzenli ve dikkatli beslenin yağla kaplanmış kaslarınızı eski haline getirmeniz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla kararlılık ve stresten uzak bir hayattan sonra egzersizi üçüncü sıraya yazıyoruz. Bu noktada baktığımızda dikkat edilmesi gereken en büyük nokta stres diyebiliriz. Çünkü diğerlerinin çözümleri pratik olarak üretilebilir.

Düzenli beslenmeyi kaçamak yapmadan uygulamaya kararlılığımızla başladıktan sonra egzersiz için vakit bulamıyorsak hayatımızda bazı detayları değiştirmekle başlayabiliriz. İşe kendi aracımızla gidiyorsak 2 sokak ileriye ya da geriye park etmek, toplu taşımayla gidiyorsak 2 durak önce ya da sonra inmek bize yürüyüş imkanı sağlayacaktır. Evdeysek düzenli olarak belli aralıklarla markete ya da ufak yürüyüş programları düzenleyerek dışarıya çıkmakta oldukça yerinde olacaktır diyetimizin başarılı olması için. Stresi hayatımızdan uzaklaştırdıktan sonra bu noktada diyetimizin işe yaraması için tüm elverişli koşulları sağlamış oluyoruz.

 

İlginizi Çekebilir

Diyet Listesi Yapılırken Dikkat Edilecekler

Yaz mevsimi yaklaştıkça insanların kilo problemi başladı. Kış aylarında saklanan kilolar şimdi önem kazanmaya başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir