Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Diyet yapmak denilince genellikle pek çok insanın aklına uyulması zor diyet listesi çeşitleri ve aç kalmak gibi durumlar gelir.

Düzenli ve dengeli olacak şekilde hazırlanan diyet listesi ile ideal kiloya ulaşmak mümkündür. Ancak bu listelerle ilgili araştırma yapıldığında internet üzerinde çok sayıda listenin yer aldığı görülür. Bunlar arasından seçim yapılırken hangi diyet listesinin kişinin yaşam tarzına ve vücut özelliklerine uygun olduğuna dikkat etmek gerekir. Aksi durumda kilo verme hedefi gerçekleşmezken kişi mevcut sağlığından da olabilir. Bu nedenle fiyat yaparken önerilere de kulak vermek ve eksiksiz şekilde uygulamak yarar sağlayacaktır.

Paleo Diyeti

Adından da anlaşılacağı üzere paleo diyeti avcılık ve toplayıcılıkla uğraşan ataların beslenme şeklini esas alır. Bu diyet programında işlenmiş gıdalar, süt ürünleri tahıllar ve şeker yoktur. Onların yerine yağsız proteinler, meyveler, sebzeler ve kuruyemişler tüketilir. Bazı kişiler bu diyetin esnek halini yapmakta olup buna göre diyet listesine tereyağı ve peynir gibi süt ürünleri ilave edilmektedir.

Paleo diyeti uygulayan kişilerin bel bölgelerinin inceldiği ifade edilmekte olup bununla birlikte önemli ölçüde kilo kaybının yaşanacağı belirtilir. Ancak bu diyetin sağlıksız olduğunu, tam tahıllar, baklagiller gibi sağlıklı ve besleyici gıdalara yer vermediğini savunanlar da vardır. Buradan da anlaşılacağı üzere diyetle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti günlük karbonhidrat alım miktarını sınırlayan bir diyet türü olarak bilinir. Bunun yerine protein ve yağ alımına herhangi bir sınır koymayan diyet çok sayıda kişi tarafından ilgi görmektedir. Özellikle bu diyetin göbek yağlarını eritme konusunda son derece etkili olduğu ifade edilir. Buna ek olarak iştah azaltma, açlığı daha geç hissetme, kalori alımını düşürme gibi etkilerinin olduğu da belirtilir. Diyete göre günlük karbonhidrat alım miktarı 20 ile 150 gram arasında değişiklik gösterir. Bu diyetin yapılış amacı vücudun enerji için karbonhidrat yerine daha fazla yağ kullanmasını sağlamaktır.

Dukan Diyeti

Halk arasında adı sıklıkla duyulan bir diyet listesi olan Dukan diyeti düşük karbonhidrat ve yüksek protein esasına dayanır. Bu diyet kendi içerisinde dört bölüme ayrılmakta olup Diyet yaparken zorunlu olarak yulaf kepeği ve yüksek proteinli olan yiyecekler tüketilir. Diyet yaparken sürenin ne olacağı kişinin ne kadar kilo vermek istediği ile ilişkilidir. Yapılacak diyete ek olarak vücuda uygun egzersiz programını uygulamak istenilen kiloya daha kolay ulaşmayı sağlayacaktır.

Dietto Diyeti

Bu diyet biçimden sizin özel olarak üretilen gıda takviyesi ile diyet yapıyorsunuz. Uzman diyetisyenler eşliğinde yapılan dietto diyeti için ürünleri verdiğim linkten inceleyebilirsiniz. Ayrıca arzu ederseniz Dietto videosunu yine verdiğim linkten izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kalori Yakmanın En Kolay Yolları

Kilo kontrolü size sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir yaşam da keyif alınan bir hayat sunar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir