Dikkat Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Yetersiz beslenme, aşırı yorgunluk ve stres nedeniyle oluşan dikkat eksikliği zor olmayan bir rahatsızlık gibi gözükmese de ortaya ciddi sorunları çıkartabileceğiniz unutmayınız. Dikkat eksikliği için rahatsızlığın şiddetine ve gündelik hayatı ne denli etkilediğine göre çeşitlilik göstererek tedavi durumları da olanlara göre değişmektedir. Stres, yorgunluk ve mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklan dikkat eksikliğine iyi gelebilecek besinleri tüketebilirsiniz.

– Çinko bakımından zengin olan balık, ton balığı, pisi balığı, dil balığı ve sardalye balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri ve çinko bakımından oldukça zengin besin kaynağıdır. Çinko beynin belirli nörontransmitterlerini üremesine yardımcı olurken omega3 ise beyin sağlığı için normal olan fonksiyonun çalışmasını sağlamaktadır.

– Keten tohumu, ceviz ve kanola yağı omega 3 bakımından oldukça zengin olmakla beraber çinko bakımından zengin olan besinler ise; kabak çekirdeği, susam, tahin, az yağlı dana eti ve de yer fıstığı son derecede önemlidir.

– Ispanağın içerisinde bulunan bol miktarda potasyum sayesinde beynimizde sinir uçlarının hızını artmaya yardımcı olmaktadır. Dikkatimizi toplamamıza yardımcı olan ilk besinlerin başında gelmektedir.

– Buğdayın içerisinde barındırdığı B vitamini grubunu sayesinde damarların tıkanmasına ve depresyon ve stresten korumaktadır.

– Brokolinin içerisinde barındırdığı zengin sulforan isimli kimyasal, beyni sağlıklı tutarak ileri ki yaşlarda oluşan beyin hasarını azaltmaktadır. Beynin düşünme ve odaklanma sınırını yükseltir.

– Taze olarak tüketilen fasulye en fazla folik asit içeren sebzelerin başında gelmektedir. Taze fasulye hafızayı kuvvetlendiren ve dikkatimizi toplamamız da en büyük yardımcımızdır.

– Bademin içinde bulunan magnezyum beyin fonksiyonlarını güçlendirerek, beynin öğrenme becerilerini artma da ve hafızayı kuvvetlendirdiğini söyleyebiliriz.

– Beynimizin %80 oranında sudan oluşmaktadır. Su içimi gün içerisinde yaklaşık 15-15 saate kadar ara vermek, konsantrasyonunuzun süresini düşürmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da gün içerisinde su içilmesine çok dikkat edilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Alerjik Rinit Nedir

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Rinit Nedir? Özellikle bahar aylarında her beş insandan birinde görülen, burun akıntısı, baş ağrısı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir