Demir Alımını Artırmanızı Sağlayacak 7 Yiyecek

Demir alımını artırmanızı sağlayacak 7 yiyecek… Demir vücuda kan yoluyla oksijen dağıtımını sağlayan bir besindir. Halsizlik, yorgunluk ve anemiye sebep olabilen demir eksikliği, yaygın görülen bir durumdur. Bu yüzdendir ki sizler için demir alımını artırıcı ve  demir eksikliğini önleyici gıdaları sizler için derledik. Bu besinler kadınlar için çok daha önemlidir. Çünkü kadınların adet hallerinde kaybettikleri kan sebebi ile demir eksikliği çok daha sık görülmektedir. Peki, kan değerlerinizi ve demir değerinizi nasıl mı öğreneceksiniz? Bir kan testi yaptırmanız yeterli olacaktır. Bu demir eksikliği tedavisiile eksikliği önleyecek ve demir değerlerinize iyi gelecek harika besinler aşağıda.

1- Midye

Midye demir eksikliğine karşı tüketilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Öğünlerden önce birer tane tüketmek demir ihtiyacınızı karşılayacaktır. Midye düzenli olarak tüketildiği takdirde, günlük demir ihtiyacınızı % 30 oranında karşılar.  Taze midye bulamıyorsanız eğer, Soslarınızda ya da konserve olarak da tüketebilirsiniz. Demir değerlerinizi kontrol ediniz ve demir besinini yeteri kadar tüketiniz. Bu nedenle midye diyet ve yemek listenizde yer alması gerekenlerden.

2- ISPANAK

Eğer daha çok demir besini almak ya da tüketmek istiyorsanız, ıspanak olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Ispanak sağlık bakımından birçok yarara sahiptir. Peki, bunca yararına rağmen ıspanak demir değerinizi artırırken diğer sağlık yararlarını neden göstermez? Ispanağı salatalarınıza, sebze çorbalarına, sebze pürelere ve sandviçlere   de  ekleyerek tüketebilirsiniz. Daha önce hayatınızda sote olarak ıspanağı hiç denediniz mi? Ispanağınızı sote olarak balık ve tavuklarınızla tüketebilirsiniz. Ispanak günlük demir  ihtiyacınız %10 oranında karşılar. Ispanağı günlük diyet ve yemek planlarınıza ekleyin.

3- ET

Eğer vejetaryen değilseniz, demir eksikliği için gıdalar arasında demir alımınızı artırmak için kırmızı et (sığır eti) diyet ve yemek listelerinizde sık olarak yer alması gerekenlerden. Demir eksikliğine büyür yararı olan kırmızı etin günlük olarak tüketilmesi hem sağlık hem de demir değeri açısından çok sağlıklı olacaktır. Vücudunuzda ki yağ ve kalori değerlerini de kontrol altında tutmak için bu süreçte yağsız kıyma veya biftek tercihleriniz arasında yer alabilir. Ayrıca yemeklerinize de et ekleyerek bu şekilde tüketebilirsiniz.

4- TON BALIĞI

Hızlı ve lezzetli bir öğle yemeği için ton balığı gayet idealdir. Tahıllı ekmek, dilimlenmiş sebze ve meyve, tahıllı krakerler ve ton balığı ideal ve çok sağlıklı bir öğün olabilir. Bu sofra sağlıklı olmasının yanı sıra ton balığının etkisi ile demir değerlerinize de büyük oranda katkı sağlayacaktır. Maddi olarak da ucuz olan ton balığı, herkesin diyet ve yemek listesine ekleyebileceği bir yiyecek. Ayrıca makarna ve salatalarınıza da ton balığı ekleyebilirsiniz.

5- TAHIL

Eğer et yemeyi sevmiyorsanız ya da vejetaryen iseniz, tahıl sizler için harika bir alternatif.  Her gün bir porsiyon olarak tüketmeniz gereken tahıl, demir değerinde sizlere çok büyük katkılar sağlayabilecek mineral ve vitaminler içermektedir. Bu nedenle tahıllar hayatınızın birer parçası haline gelmelidir.

 6- TAVUK

Kırmızı et sevmeyenler için bu konuda tavuk kaçınılmazdır. Tavuğu yemek listelerinize ekleyin ve demir konusunda kendinize en büyük desteği sağlayın. Tavuk kırmızı et kadar demir bakımından zengin olmasa da demir ihtiyacınızın bir kısmını karşılar. Bilindiği üzere kırmızı etler beyaz etlere göre demir bakımından çok daha zengindir. Fakat hem formunuzu korumak, hem yağ değerinizi kontrol altında tutmak hem de demir alımınıza katkıda bulunmak isterseniz tavuk güzel bir seçenektir. Çorbalarınızda, salatalarınızda ve mangal olarak tüketebileceğiniz tavuk bu durum içi güzel ve lezzetli bir besin.

7- KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ

Demir alımını artırmanızı sağlayacak 7 yiyecek son olarak…  Eğer hem vejetaryenseniz hem de demir eksikliği yaşıyorsanız kuruyemiş sizin için bir zorunluluk. Doğal yağlar ve demir bakımında zengin olan kuruyemiş çeşitlerini düzenli olarak tüketmeniz şart. Özellikle çam fıstığı demir değeri bakımından en zengin kuruyemiş çeşididir. Bir avuç dolusu çekirdek ya da çam fıstığı meşgul günlerinizde sizler için hem harika bir enerji kaynağı hem de mükemmel bir demir kaynağı.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir