Çocuklarda Ateş Yükselmesi ve Önlemler

Öncelikle şunu belirtiyim ki böyle durumlarda korkun ama sakın paniğe kapılmayın çünkü ne kadar soğuk kanlı olursanız o denli daha hızlı ve rahat hareket edebilirsiniz. Genelde ateş yükselmesi dışarıdan vücudun bağışıklığı olmayan bir virüs ile yükselebilir. Bu genelde küçük çocuklarda daha fazla rastlanan bir sağlık sorunudur. Bir insan vücudunun normal ısısı 36-37 derece arasındadır. Bu ısı aralığının altında ve üstünde anlaşılması gerekki yolunda gitmeyen şeyler var. Bu tip durumlarda bir aile hekimine başvurmanız önerilir, eğer ulaşım zorluğu çekilen bir yerde iseniz de aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

1.) Çocuğunuzun ateşi olduğundan şüpheleniyorsanız, önce ateşini ölçün. Yirmi dakika sonra değişip değişmediğini anlamak için tekrar ölçmelisiniz.
2.) Çocuğunuzu yatırın ve oda serinse bile giysilerin çoğunu çıkartin. Ateşi olan bir çocuğun ancak ince bir çarşafla örtünmeye ihtiyacı vardır.
3.) 40 derece ateşi olan çocuğunuzun bütün vücudunu ılık su ile ıslatılmış süngerle silerek ateşi düşürebilirsiniz.
Ancak her beş dakikada bir ateşi ölçün ve 39 dereceye düştüğü zaman uygulamayı durdurun. Hiçbir zaman bu iş için soğuk su kullanmayın. Soğuk kan damarlarını büzüştüreceği için ısıyı düşürmek yerine yükseltecektir.
4.) Yukardaki uygulamalar bir netice vermezse, ateş düşürücü şurup verin. Suçiçeği veya grip belirtileri gösteren bir çocuğa hiçbir zaman aspirin vermeyin. Reye sendromuna neden olabilirsiniz.
5.) Çocuğunuzun belirli aralıklarla az miktarlarda da olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın.

Altı ayın altındaki bebekler de 37 derecenin üstünde ateş çok önemli bir risktir. Direnen bir ateş havale riskine yola açabilir. Özellikle normalde 6 ay ama benim kanaatim 1 yaşın altındaki tüm bebekleri günde en az 3 kez ateş kontrolü yapmanızdır. Ateş kontrolü genelde hekimlerin tavsiye ettigi cihazlarla yapılırsa daha verimli olucaktır.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum,ailenizde havale geçirmiş bir kimse varsa ve çocuğunuzda yaş fark etmez ateş 37 derecenin üstündeyse mutlaka ama mutlaka hekime başvurmanız gerekmektedir. Çünkü ailede daha önce havale geçirmiş bir kimse varsa çocuğunuz hatta sizde risk durumunda olabilirsiniz. Doktora başvurduktan sonra zaten gereken işlemler yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir