Çocuklarda Alerjiye Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar nelerden etkilenir ve alerji olurlar? Ve alerji olmamaları için ne gibi önlemler alınmalı?

Bahar ayları birçok alerjisi olan insanın kâbusudur. Bununla birlikte bahar ayları onlar için çok zor geçmektedir. Elbette her hastalıkta olduğu gibi alerji hastalığında da ne tür bir alerjiniz olduğunu bilmeniz şart. Aksi takdirde alerjiniz için gerekenler önlemleri alamazsınız.

Genellikle nezle, egzama, astım, böcek alerjisi, cilt alerjisi ve besin alerjileri çocuklarda sık görülen alerjilerdir.

Çevresel ve genetik faktörler alerjinin oluşumuna başta gelen nedenler arasındadır. Şayet aile alerji hastası bulunuyor ise o zaman çocuk da alerjisi olma olasılığı vardır. Fakat ebeveynlerin birinde egzama vardır fakat çocukta astım var bu gibi durumlar da söz konusu olabilir, netice itibariyle aile de var olan alerjinin çocuğa geçmesi %30’luk bir orandır. Şayet ki hem baba hem anne alerji hastası o zaman çocukta alerji hastalığının olması %50 ile %80 gibi bir orana yükselmektedir.

Tabii alerji hastalığı da önlenebilir bir hastalıktır ve burada yine her zaman vurguladığımız anne sütü devreye girmektedir. En az ilk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerin alerji hastalığına yakalanma oranı %10’dur.Bundan dolayı doğum sonrası anne sütünün önemi her defasında anlatılmaktadır.

Antibiyotik kullanımını gereksiz yere yapılmamalı. Antibiyotikler özellikle 2 yaşına kadar çocuklara verilmemeli. Çünkü gereksiz yere verilen antibiyotikler de alerji hastalığını tetiklemektedir. Özellikle de gribal enfeksiyonlarda doktorlar antibiyotikleri önermemektedir.

Özellikle ebeveynler çocuklar hastalanmasın diye aşırı korumacı davranarak çok titiz tutumlar sergilemektedirler. Bu gibi tutumlar oldukça yanlış çünkü çocuk mikroplarla tanışmalı ki vücudun hem bağışık sistemi güçlensin hem de çocuk mikroplarla tanışarak alerji hastalığına karşı direnç kazanmış olur.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir