Çıplak Uyumak İçin Üç Mantıklı Neden

Artık uyurken pijama ve size bol gelen tişörtle uyumaya son. Son zamanlarda bilim adamları çıplak uyumanın insan sağlığına iyi geldiğini keşfetti. Niye mi ? Nedenleri oldukça basit. Bakalım çıplak uyumak neymiş, çıplak uyumanın faydaları nelermiş.

Vücut ısımız düşük olduğunda daha iyi uyku

Vücut ısımız düşük olduğunda daha sağlıklı uyku çekebiliriz.

 Partnerinizle daha yakın duygusal bağ hissettirir

Çıplak uyurken partneriniz, vücudunuz tarafından  büyük miktarda oksitosinin üretilir. Buda bizim ruhu geliştirir bağışıklık sistemimizi korumaya yardımcı olur. “aşk hormonu” salgılar buda duygusal yakınlık duygusunu hissetmemizi sağlar.

Uykuya hızlı dalmak ve daha kolay uyanmak

Kan dolaşımı daha iyi olduğundan çabuk uykuya dalma ve daha kolay uyanabilirsiniz.

Çıplak uyumak beyni geliştirir… 

Kalitesel uykunun beyniniz için iyi olduğunu hep biliyoruz, ancak Rochester Üniversitesi’nden yapılan son araştırmalar tam olarak ne kadar bunu gösteriyor. Çalışma, uyurken beyininizin uyanıkken sinirsel aktivitenin yan ürünleri olan nöronlarından toksik proteinleri uzaklaştırdığını bulmuştur. Burada yakalanma, yeterli miktarda kaliteye sahip olduğunuzda beyninizin bu zehirli proteinleri yeterince kaldıramayacağıdır. Yüksek kaliteli, derin uykuya dalmadığınızda zehirli proteinler beyin hücrelerinde kalır, tahrip olur ve sonuçta düşünme kabiliyetinizi zayıflatır. Bu, bilgi işleme ve problem çözme yeteneğinizi yavaşlatır, yaratıcılığınızı öldürür ve duygusal tepkinizi artırır (duygusal zeka testiyle ölçebildiğiniz bir şey).

Amsterdam Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, cildinizin sıcaklığını düşürdüğünüzde uykunuzun derinliğinin arttığını ve gecede uyanma sayısını azalttığını keşfetti. Doğum gününüzdeki giysiyi soymak, odanın sıcaklığını değiştirmeden cildinizin sıcaklığını düşürmenin harika bir yoludur.

Çıplak Uyumanın diğer bir faydası ise , stresi azaltır.

Hepimiz uzun süreli stresin kötü haber olduğunu biliyoruz. Bağışıklık sisteminizi bastırır ve kalp hastalığı, depresyon ve obezite riskinizi artırır ve bilişsel performansınızı düşürür. Stres, kortizol seviyenizi patlatır. Düzgün bir dinlenme, normal kortizol seviyelerini geri kazanıma yardımcı olur ve çevrenizdeki gelişmelere bakılmaksızın stres seviyenizi iyileştirir. Yukarıdaki bölümde anlatıldığı gibi, çıplak uyku daha iyi bir gece uykusu elde etmenize yardımcı olacaktır.

Çıplak uyumak sağlığa iyi gelir.

Çıplak Uyku, kilo vermenize yardımcı olmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık avantajına sahiptir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan bir araştırma, uyurken kendinizi serin tutmanın vücudun metabolizmasını hızlandırdığını ve vücudunuzun sizi sıcak tutmak için daha fazla kahverengi yağ oluşturduğunu buldu. Kahverengi yağ kaloriyi yakarak ısı üretir (vücudun herhangi bir organından 300 kat daha fazla ısı alır) ve kilo vermenize yardımcı olması için metabolizmanızı gün boyu artırır. Sargıdaki uyku metabolizmasının etkilerine ek olarak, giysinizinizi kaldırmak kalp ve kaslarınız için iyi olan kan dolaşımını geliştirir. Hoşunuza gidecek kaliteli uyku, her ikisinin de anti-yaşlanma yararları olan büyüme hormonu ve melatonin salınımını artırır.

Güven geliştirmek için çıplak uyuyun!

Güven sadece iyi hissetirmez; Başarı sütunudur. Size yeni şeyler denemek, zorluklar atmaya ve sıkıntı karşısında ikna etmek için sizi zorlar. Bir University of Melbourne araştırması, kendine güvenen kişilerin daha yüksek ücret aldığını ve daha az güvenen meslektaşlarından daha sık terfi ettiğini buldu. Çıplak uyumak sizi cildinizde daha rahat hale getirir. Vücudunuzdaki konforunuz arttıkça benlik saygısı ve güveniniz artar.

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir