Cilt Tipine Göre Pudra Seçimi

Makyaj yapmayı seven hanımlar için olmazsa olmaz makyaj malzemelerinden birisi de elbette pudradır. Fakat pudra kullanırken nelere dikkat edilmeli, cilt tipine göre hangi pudra seçilmeli ve pudrayı uygulamanın püf noktalarının neler olduğu konusunda birkaç tüyo bilmenizde fayda var.

Pudralar birçok kişinin de bildiği üzere toz pudra ve sıkıştırılmış pudra olmak üzere iki çeşitte olurlar. Toz pudra (fiksleyici pudra): Yüzünüze uyguladığınız nemlendirici, baz veya fondöten üstüne kullanabileceğiniz, etkisini ve parlaklığını en çok bu şekilde gösteren saydam diyebileceğimiz pudralardır. Toz olmaları sebebiyle kolay dağılma özellikleri olduğundan, bu pudralar aslında kullanım açısından biraz daha zordur.

Sıkıştırılmış pudra: Toz şeklinde olmaması, rahatça sürülebilmesi ve dağılma özelliği taşımaması açısından kullanımı daha kolay olan pudralardır. Toz pudraların aksine parlaklık yerine daha çok mat bir görünüm katarlar ve makyajı sabitleme konusunda biraz daha kullanışlıdırlar.

Pudranızı alıp yüzünüze uygulamadan önce doğru pudrayı kullanıp kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Bunun ilk aşaması ise cilt tipinizi tanımakla başlar.

Cildiniz yağlı, problemli veya karma bir ciltse:

Eğer bu cilt tipine sahipseniz sıkıştırılmış pudra kullanmalısınız. Toz pudralar daha parlak bir görünüm sunduğundan, zaten yağlı ve parlak olan cildinize ayrıca toz pudrayı uyguladığınızda makyajınız istenmeyen bir hâl alabilir. Bu sebeple cilt tipiniz eğer yağlı, problemli (sivilceli vb.) veya karma bir cilt tipi ise, fondöten yerine sıkıştırılmış pudrayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, sıkıştırılmış pudranın tonunu cildinize en yakın ton seçmenizdir. Sıkıştırılmış pudralar cilde mat bir görünüm kazandırırlar. Bu sebeple cildinize veya kullanıyorsanız fondöteninize en yakın tonu seçmeniz, hatta bu tondan 1 ton daha açığını seçmeniz daha natürel bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu cilt tipine sahipseniz, sıkıştırılmış pudrayı terlemenin daha çok olduğu alın, burun kenarları, çene ve göz çukurlarında biraz daha yoğun kullanmanızı öneririz.

Cildiniz kuru veya normal bir ciltse:

Eğer kuru veya normal bir cildiniz varsa, toz pudra kullanabilirsiniz. Kuru veya normal bir cildin üzerinde, biraz parlaklık katacak olan pudranız makyajınızı daha güzel gösterecektir. Ancak yine de bu cilt tipleri için de günlük hayatta Terracotta sıkıştırılmış pudrayı öneriyoruz. Bu, parlak ve sedefli görünümden ziyade günlük hayat için daha natürel görünmenizi sağlayacaktır. Akşam ve gece içinse, sedefli ve saydam toz pudraları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak toz pudra kullanacak olan hanımların da dikkat etmesi gereken nokta, pudrayı çok yoğun kullanmamaları gerektiğidir. Kuru ciltlerde pudranın fazla kullanılması, çabucak topaklanmaya ve döküntü, soyulma şeklinde görüntülere sebep olmaktadır. Bu sebeple kuru ve normal ciltlerde pudra kullanımı, daha seyrek şekilde uygulanmalıdır.

Cilt tipinize uygun pudrayı aldıktan sonra, pudrayı yüzünüze önce T bölgesi, sonra çene, burun kenarları ve gözaltları sırasında uygulayarak kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir