Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Her insana has bir cilt tipi bulunmaktadır. Cilt tipinin bilinmesi, cilde uygulanacak krem, tonik, şampuan ve duş jeli gibi temizlik maddelerinin de seçimini kolaylaştırarak etkilerini arttırmaktadır. Herkesin uygulayabileceği küçük bir test ile nasıl bir cilde sahip olunduğu anlaşılabilir.

Cilt Tipinin Anlaşılması

Yüzünüzü güzelce temizleyin ve bir saat boyunca hiçbir makyaj malzemesi, krem vs. kullanmayın. Bir saat sonunda kuru bir kağıt mendilin farklı bölgelerini yüzünüzün alın, burun, yanak ve çene bölgelerine kısa süreli olacak şekilde bastırarak çekin. Kağıt mendili gözünüzle inceleyin. Eğer mendilin her yanı hala kuruysa cildiniz normal cilt, yüzünüzde sadece burun, alın ve çene bölgesinde yağ tabakası görülüyor ise karma cilt, yüzünüzün birçok bölgesinde yağ tabakası bulunuyorsa yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer pul pul dökülmüş deriler görülüyorsa cildiniz kuru demektir.

Cilt Tipinin Görünümü

Cildiniz gergin, sıkı, pürüzsüz ve esnekse, ne parlak ne de donuk renkteyse normal bir cilde sahipsiniz demektir. Parlak ve yağlı, hatta bol siyah noktalı yada sivilceli ciltler yağlı ciltlerdir. Mat görünümlü, deride pul pul dökülmeler oluşuyorsa daha çok erkeklerde görülen kuru bir cilde sahipsiniz.

İlginizi Çekebilir

Altın İğne Uygulamasıyla Ameliyatsız Gençleşme: Dr. Yaprak Konakçı Anlatıyor!

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması olarak da bilinen altın iğne, ameliyatsız gençleşme yöntemleri arasında en kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir