checkup nedir

Check-up neden önemli?

İnsanoğlu genel olarak bazı değerlerin kıymetini hep kaybedince anlıyor. Bunların en başında da tabi ki sağlık geliyor. Halbu ki sağlık kaybedildiğinde dünyadaki bütün servet ve maddi argümanların boş olduğu, hayatta en önemli şeyin sağlıktan ibaret olduğu gün gibi karşımıza çıkıveriyor.

Peki öyleyse ne yapmalı? Sağlıklı bir yaşantının sırrı nedir? Gitmeden sağlığımızın kıymetini nasıl bilebiliriz?

Arabalarımıza bile her sene zorunlu olarak muayene yaptırırken en son ne zaman check-up yaptırdınız acaba?

Çok büyük Devlet adamlarının sinsi gelişen bir hastalık olan kolon kanserine yakalanmaları sizce tesadüf mü? Bence değil. Bence büyük bir ihmalin neticesi olarak bunlar karşımıza çıkıyor. Örneğin en azından 2 senede bir “kolonoskopi” yaptırarak kolon kanseri başlangıcını erken teşhis etmek sureti ile bu hastalıktan kurtulmak mümkünken, kontrollerin yapılmaması nedeni ile kanser boyutunda tespit edilmesi sizce olağan bir şey midir?

Burada kolon kanseri örneğini verdik ama belirtmek gerekir ki çoğu hastalıkta erken teşhis hayat kurtarmaktadır. “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyen Kanuni Sultan Süleyman boşuna söylememiş. Sağlığımızın gitmeden kıymetini bilmek istiyorsak, düzenli chek-up kontrollerinden geçmeliyiz.

Hayatta kaybetmeden değerlerimizin kıymetini bilmek dileğiyle, esen kalın.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir