Çalışma Masası ile Toplantı Masası Arasındaki Farklar

Çalışma masaları ve toplantı masaları çalışma ofislerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Fakat çalışma masaları ve toplantı masaları aynı anlama gelmemektedir. Çalışma masaları ve toplantı masaları arasında farkları açıklamadan önce iki masa çeşidini de ayrı ayrı açıklamak gerekmektedir.

Çalışma Masası Nedir? Çalışma Masaları Nasıl Olmalıdır?

Çalışma masaları, ofislerde ya da evlerde iş için ya da ders çalışmak için kullanılan farklı fonksiyonlara sahip masalardır. Özellikle ofis çalışanları için hayati önem taşıyan ofis mobilyaları kişilerin çalışma şekillerini ve motivasyonlarını fazlası ile etkilemektedir. Ergonomik çalışma masaları kullanan kişilerin omurga ve bel yapısına uygun olmalı ve çalışırken dikkat dağıtacak tasarımlarda olmamaları gerekmektedir.

  • Çalışma masalarında odaklanılması gereken konu beden sağlığıdır. Çalışma masalarında uzun süre vakit geçirecek olan kişilerin vücut ölçülerine uygun biçimlerde tasarlanan masalar en ideal olanıdır. Kişiler için en uygun olan çalışma masası ölçüleri, masaya oturulduğunda çalışma masasının üst kısmının bel ve kaburgalar arasında bir noktaya gelmesini sağlayan ölçülerdir.
  • Çalışma masalarını kullanan kişilerin çalışma masalarına dirseklerini rahatlık ile koyabilmeleri gerekmektedir. Dirsekler masaya konulduğunda herhangi bir eğilme ve kamburlaşma olmaması gerekmektedir.
  • Çalışma masalarında bilgisayar bulunacaksa bu bilgisayarların kişilere en az 40 cm’lik bir mesafede olması gerekmektedir. Ancak çift ekran kullanılacaksa iki ekranında eşit ve dengeli bir şekilde konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Toplantı Masası Nedir? Toplantı Masaları Nasıl Olmalıdır?

Toplantı masaları çalışanlar arasında ya da müşteriler ile yapılacak olan toplantılar için kullanılan bir masa çeşididir. Toplantı masalarının tasarımı, kullanılabilirliği ve rahatlığı hem müşteriler için hem de çalışanlar için oldukça önemlidir. Toplantı masaları, toplantıya katılan kişilerin verimlerini ve yaratıcılıklarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle toplantı masası tercihi ederken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür.

  • Toplantı masalarını kullanacağınız alanın genişliğine ve boyutlarına göre tercih etmek gerekmektedir. Kare ve küçük bir ofiste kullanılacak olan toplantı masasının dikdörtgen ve büyük olması ofiste kötü bir görünüm yaratacaktır. Kare ve küçük ofislerde daha kullanışlı olan yuvarlak masalar tercih etmek daha doğru bir davranıştır.
  • Toplantı masasının kullanılacağı ofisin aydınlatması toplantı masalarını doğrudan etkilemektedir. Ofisin kasvetli bir yapısı varsa açık renkte toplantı masası kullanmak ofise aydınlık bir hava katarak toplantının verimini artıracaktır.
  • Toplantı masası kullanılacağı ofiste yer alan renkler ile uyumlu olması gerekmektedir. Aynı ortamda bulunan renklerin birbiri ile uyumlu olması hem toplantının hem de çalışanların verimini etkilemektedir.

Sonuç olarak çalışma masası ve toplantı masası farklı anlamlara gelmektedir. Her ikisinin de ofislerde farklı görevleri vardır ve farklı faydaları vardır. Çalışma masaları ve toplantı masalarının çalışanlara sağladığı faydalara göre çeşitli özelliklerde olması gerekmektedir. İşverenler çalışanları için doğru çalışma masasını ve doğru toplantı masasını tercih etmelidir.

İlginizi Çekebilir

Kalitenin Avantajını Yaşa

Yatak odalarının vazgeçilmezi olan Madame Coco nevresim takımları, şık görünümleriyle dikkatleri üzerine çekerken özel yapılarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir