Çalışanların Verimlerini Arkadaşlıklar Etkiliyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çalışanların işlerini zevkle yapmasında ve işe daha keyifle gelmesinde iş yerinde kurulan arkadaşlıkların önemli bir payının olduğu ortaya çıktı. İş yerinde arkadaşlıklar kuramayanlar işe gelmek istemiyor gelseler de kendilerini yalnız hissederek işlerinde daha fazla verim sağlayamıyor.

Aynı araştırmada kadınların iş yerindeki arkadaşlıklarının daha kuvvetli ve samimi olduğu ve bunun sonucunda iş yerlerinde arkadaşlık ilişkisinden dolayı daha fazla verim sağlayan erkeklerden çok kadınlar oluyor. İngiliz araştırmacıların kadınların erkeklerden daha hızlı ve daha samimi arkadaşlıklar kurması, kadınların işlerinde verimartışına sebep olmakta. İş yerine daha keyifle gelen kadınların işlerine de daha keyifle kafa yormalarının altındaki en büyük etken iş yerinde kurdukları arkadaşlık ilişkileri.

Bugün çalışanlara bakıldığında bu tespitin pekte yanlış olduğu söylenemez. İş yerine keyifle giden çoğu bayanın arkadaşları ile görüşecek olması onlara ayrı bir keyif vermekte.

Bu konuda işverenlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. İş yerlerinde arkadaşlık kurulabilecek mekanların olması ve çalışanların arkadaş olması sonucu daha çok verim alınabilecek ve buda iş verene olumlu bir geri dönüş olacaktır. İş yerlerinde kahve molası için mekânların varlığı ya da yorgunluğu gidermek için dinlenme alanları arkadaşlık ilişkilerinin kurulmasına ve böylelikle çalışanların daha verimli ve keyifli çalışmasına neden oluyor.

 

İlginizi Çekebilir

Pandemi Döneminin Yeni Gözdesi: Teknede Düğün Organizasyonları

Dünya, yaklaşık 1.5 yıldır küresel bir salgınla mücadele ediyor. Karantina, kısıtlama, maske ve mesafe artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir