Anasayfa / Bebek & Çocuk / Çalışan Anneler ve İştahsız Çocuklar
çalışan anneler

Çalışan Anneler ve İştahsız Çocuklar

Annelerin en büyük sorunlarından birisi bebeklerinin iştahsız olmasıdır. Bir de bu anneler çalışıyor ise işte en büyük sorunlar şimdi başlıyor. Çalışıyorsunuz , yorulmuş bir şekilde eve geliyorsunuz ve evde hem iştahsız hem de ilginizi bekleyen bebeğiniz var. Büyük oranda anneler için tedirginlik oluşturan bu durumdan sizi kurtaracak çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

Doğum sonrasında çalışan bayanlar, belli süre sonra işlerine geri dönerler. Çoğu annede bir kaygı durumu söz konusudur ki , bebeklerine gerekli ilgiyi gösteremediklerini düşünürler. Anne için oldukça stresli olan bu dönem bebek açısından da zorlu bir süreçtir. Doktorlarımızın vurguladığı nokta şudur. İlk 6 ay anne, bebeği ile ilgilenmeli onu asla yalnız bırakmamalıdır. Sonuçları son derece önemlidir. Bebeğin anneye karşı güvensiz bağlanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden ilk 6 ay boyunca anne bebeğinin yanında olmalı ve onun bakımını bizzat kendisi üstlenmelidir. Peki annemiz çalışıyor ise ne olacak? Belirli süre sonra işe giden anneler kötü anne değildir. Bu konu unutulmamalıdır. 6 ayı birlikte geçiren anne ve bebeği, 6 aydan sonra aile büyüğünün bakımına bırakılabilir. Bu mümkün değilse kreşlere başvurulabilir.

Çalışma hayatına tekrar dönmeden önce anne bu durumu planlamalı ve belirli program dahilinde işine devam etmelidir. Böylelikle işi daha kolaylaşacak ve bu süreç daha iyi atlatılacaktır. Öncelikle çocuklarımızın rutin ihtiyaçları karşılanmalı ve sağlık bakımları asla ihmal edilmemelidir. Çocuğumuzun tükettiği besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edilmeli, aşıları aksatılmamalı, bulunduğu ortamın temizliğine dikkat edilmelidir. Tüm bunların yanında çocuğunuz iştahsızsa, size olan özlemini gidermek için yemek yemeyi erteliyor ise bu anneler için büyük sorun teşkil etmektedir. Yapmamız gereken öncelikli şey çocuğumuzun iştahsızlık sebebini tespit etmek olmalıdır. Çocuğunuzu bıraktığınız bakıcıdan düzenli notlar tutmasını , hangi besinlerden ne kadar tüketip tüketmediğini yazmasını isteyin. Bunlar büyük oranda sorunumuza çare bulacaktır. İşten döndüğünüzde çocuğunuzu yemeğe boğmayın. Önce birlikte vakit geçirmeye özen gösterin.

Siz yemek hazırlarken yanınızda olsun, oynasın ama varlığınızı bilsin. Onun için hazırladığınız besinleri bebeksi hale getirin, değişik şekillerde sunun. Yemekten önce sevginizi hissederse, farklı tavırlar sergilemeyecektir.

Bir önceki yazımız olan 1 Aylık Bebek Gelişimi başlıklı makalemizde 1 aylık bebek kaç kilo olmalı, 1 aylık bebek ne kadar uyur ve aylık bebek neler yapılabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Evde Oynayabileceğiniz 10 Harika Çocuk Oyunu

Başka bir yağmurlu gün daha mı? Çocuklar şımarmaya başladı ve ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir