burun tıkanıklığı nasıl önlenir

Burun Tıkanıklığını Gidermenin Yolları

Burun tıkanıklığı uykunuzu kaçırabileceği gibi hayatınızı bir anda zindan bile edebilir. Özellikle ani baş ağrılarına neden olan burun tıkanıklığı ayrıca nefes alışınızı zorlaştıracağından beyni oksijenin az gitmesi sonucu daha kötü istenmeyen sonuçlarla da sonuçlanabilir.

Peki burun tıkanıklığı nasıl açılır? Bu yazımızda sizlere burun tıkanıklığına iyi gelen bir kaç özel karışımdan bahsedeceğiz..

Domates suyu karışımı

Domates suyu karışımı burun tıkanıklığı için oldukça önemli bir karışımdır. Bir bardak domates suyunu ezilmiş 2 veya 3 diş sarımsak, biraz acı sos, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir tutam tuz ile kaynatın. Hazırladığınız karışımı günde 2 kez olmak üzeri 3 gün boyunca sıcak sıcak için. Bu karışım ile burun tıkanıklığınız hemen gdecektir.

Sarımsaklı su karışımı

Sarımsak her ne kadar kötü bir koku yaysada bir çok hastalığın da önemli bir yardımcısıdır. Diğer sorunları yok etmesi gibi sarımsak, burun tıkanıklığına da son derece iyi gelmektedir. Bir diş sarımsağı havanda ezerek bir bardak ılık su ile karıştırılıp içildiğinde burun tıkanıklığınızı açacaktır. Sarımsak, antiviral özelliği sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs, burun tıkanıklığında oldukça etkilidir. Boğaz ağrıları için içilen pastillerin de içerisinde bol miktarda kullanılan okaliptüs, burun tıkanıklığını hızlı ve etkili bir biçimde açmaktadır. Okaliptüs yağını bir aktardan alarak mendile damlatın ve günde 2 ya da 3 kez olmak şartı ile o mendili koklayın. Yastığınıza damlatabileceğiniz okaliptüs yağı, siz gece uyurken nefesinizin açılmasını sağlar.

Sıcak duş alın

Buharın etkisiyle yumuşayan mukus kolayca akar ve tıkanıklığın gitmesine yardımcı olur. Burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa sıcak duş alarak tıkanıklığın azalmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir