Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru şekilde takip edilmesine bağlıdır. Bebeği olacağını duyan anneleri bir heyecan ve telaş alır çünkü artık hayat akışı, beslenme şekli eskisinden çok daha kaliteli olmak durumundadır. Bebeğinin anne karnında sağlıklı gelişebilmesi için anneler hamilelik döneminde doğru ve düzenli beslenmek konusunda ciddi hassasiyet gösterir.

Bebeği dünyaya gelen anne hamilelik döneminde kendine gösterdiği özeni bırakmaz, hem kendine hem de bebeğine göstermeye devam eder. Bebek doğduğu andan itibaren anne sütü ile beslenmeye başlayacağından annenin beslenme şekli önemini devam ettirir çünkü yediği, içtiği her şey anne sütüne etki edecektir. Anne sütü bebeğin ileriki hayatında sağlıklı bir yaşam sürmesinde büyük bir etkiye sahip.

İlk altı aya kadar bebekler anne sütü ile beslenmeyi sürdürür. İlk altı ay bitiminde, eğer anne sütü hala mevcutsa anne sütü ile beslenmeye devam ederken, bebek ek gıdalara geçiş yapar. Altıncı ayda başlatılan ek gıda takviyesi yedinci ayda da devam eder. Ana öğünlerinde anne sütüne devam eden bebek, ara öğünlerinde sebze çorbası, muhallebi, meyve püresi gibi ek gıdalar ile beslenir. Ek gıdaya geçişte en önem verilmesi gereken konu alerji yapma ihtimali daha yüksek olan sebze ve meyvelerden uzak kalınmasıdır.

Sekiz aylık olduğunda bebek kendi kendine yemek yeme alışkanlığı edinmeye başlar. Bir yaş öncesinde çilek, çay, kafeinli içecekler, çikolata, inek sütü, salam, sucuk gibi sayılabilecek bazı yiyecek ve içeceklerden bebek uzak tutulmalıdır.

Bebeğin büyüme sürecinde ve çocuklukta doğru ve sağlıklı beslenmesini sağlamak için her zaman en doğru kaynaklara başvurulmalıdır. Doğru bilgilerle bebeğini büyütmek için doğru ve güvenilir kaynaklar arayan anne ve babalar  Hande Kaşkaş’ın Bu Çocuk Aç ve Acıkınca Yer kitaplarını tercih edebilirler. Hande Kaşkaş’ın Bu Çocuk Aç adlı kitabında ek gıda hakkında merak ettiğiniz her şeyi, doktor onaylı 117 bebek ek gıda tarifini, alanında uzman 8 değerli uzamanın anne sütüyle başlayan ve tüm ek gıda serüvenini anlatan yazılarını ve annelerin tavsiyelerini bulabilirsiniz.

www.bebeklik.com.tr web sitesinde bebeklerinizin hem zihinsel hem de bedensel gelişimi için aradığınız tüm ürünler satışa sunuluyor. Sitede bebek gelişimi için masal kitapları, aile çocuk kitapları, aktivite ve boyama kitapları, zeka kartları, puzzle ve eğitici ahşap oyuncaklar farklı kategoriler altında incelenebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Evde Oynayabileceğiniz 10 Harika Çocuk Oyunu

Başka bir yağmurlu gün daha mı? Çocuklar şımarmaya başladı ve ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir