bebeğin konuşması nasıl geliştirilir

Bebeğinizin Konuşmasını Geliştirmesi İçin Öneriler

Bebeklerin gelişiminde kritik rol oynayan ebeveynlerin, özellikle bebekleri dil gelişimi için teşvik etmeleri ile ilgili dikkat etmeleri gereken pek çok önemli noktalar vardır. Erken çocukluk dönemlerinde, özellikle ebeveynlerle yapılan pratikler, dilin geliştirilmesi için büyük olanak sağlar. Peki, bebeğinizin konuşmasını geliştirmesi için öneriler nelerdir?

  • Günlük yaptıklarınızı tek tek anlatın. Örneğin, yemek yerken, şimdi yemek yeneceğini, yedikten sonra ellerin yıkanacağını, daha sonra beraber parka gidileceği gibi. Beraber yaptığınız bütün eylemleri tek tek tasvir edin.
  • Çocuklar için çok sayıda okuma kitapları vardır. Daha az kelime içeren kitaplardan başlayın. Örneğin, resimli bir kitap alın ve kitaptaki resimleri bebeğiniz için yorumlayın. Sizin yorumlarınız, bebeğinizin görsel olarak “okuduğu” resimlerin kelimelere aktarılmış halidir. Sık sık kitaplar okuyun. Yatmadan önce, gün içinde fark etmez. Bebeğiniz, sizi anlamasa da bu garip dil onları çevrelediği için, bir yerden sonra taklit etmeye başlarlar.
  • Çocuklar hareketli, neşeli müzikleri daha çok severler. Aslında müzik eşliğinde dil gelişimi, dünyada eskiden beri kullanılan bir yöntem. Bebeğinizle birlikte çocuk şarkıları dinleyin ve sözlerini tekrarlayın. Bu sayede bebeğiniz, şarkıdaki dilin ritmine uyum sağlarlar.
  • Masal anlatmak, bebeğinizin konuşmasını geliştirmesi için öneriler arasında yer alır. Karakterler, mutlu sonlar, maceralarla dolu masallar anlatın. Genellikle zevklerine uygun masallar anlatmanız, onların dikkatini çeker ve dikkatle dinlerler.
  • Çocuğunuza sık sık sorular sorun. Konuşamasalar bile bu onları daha da teşvik eder.
  • Televizyon ve bilgisayarlardan mümkün olduğu kadar uzak tutmaya çalışın. Tabii ki, bazı öğretici programlar da vardır, ama yapılan araştırmalar, fazla televizyon izleyen ve bilgisayar oynayan çocukların iletişim kurmakta zorlandıklarını göstermiştir.

Çocuklarınıza dil gelişimi açısından yaralı olabilecek oyuncaklar alın. Oyuncaklar, bebeğinizin konuşmasını geliştirmesi için öneriler arasında önemli yer tutar.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir