batıklardan kurtulmanın yolları

Batıklardan Kurtulmanın 5 Yolu

Hepimizin vücudunda yer alan, kötü bir görsele sahip olan, acı veren, hassas yerlerde oluştuğunda bizleri acından kıvrandıran batıklar yaz aylarının geldiği şu günlerde şort giyerken, mayo veya bikini ile gezinirken moralimizi bozan etkenler haline de gelmektedir. Kadınların baş belası haline gelen batıklardan kurtulmanın bir yolu lezar tedavisi uygulamaktır. Tıbbi tedavi dışında batıklardan kurtulmanızın püf noktaları da vardır. Kendi kendinize yapabileceğiniz bu yöntemleri birlikte inceleyelim:

  1. Kuru fırça ile fırçalama: Batıkların bulunduğu bölgede yer alan hücreler ölü hücrelerdir. Bu nedenle bu alanları kuru bir fırça fırçalayarak bu bölgelerde yer alan ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Kuru fırça ile fırçalama yaparken cildi tahriş etmemeye ve yeni ölü hücreler ve batıklar oluşturmamaya dikkat etmelisiniz.
  2. Tüy ve kılları aldırmalısınız. Kılların uzunluğu yarım santimetreyi geçmeden alınmalıdır. Ağda yaptırdığınız tarihten itibaren en az 3 hafta geçtikten sonra tekrar ağda yaptırmalısınız. Tüylerinizi çok kısayken veya çok uzunken aldırdığınız da içeri doğru uzamasına neden olabilir ve yeni batıklar oluşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle çok dikkatli davranmalısınız.
  3. Tüylerinizi çok kısayken kesmemeli veya aldırmamalısınız. Çok kısayken kesilen tüyler köklerinden çıkmayacak ve aynı kökten yeni bir kıl daha uzayacaktır. Batıklar içinde çift kıl olduğunda geçmesi daha uzun süreceği için kılları çok kısa iken kesmemek ve tüyleri kısayken aldırmamak gereklidir.
  4. Ağda yaptırdıktan sonra iki üç gün içinde yeni kökler ve yeni kıllar çıkmaya başlayacaktır. Yeni kıllar ve çıkmaya başladığı bu dönemde çok dar iç çamaşırları, tişörtler, giysiler giymemelisiniz. Dar giysiler köklere baskı yapacağı için yeni gelişen kıl köklerinin içe doğru büyümesine neden olacak ve yeni batıklar meydana getirecektir.
  5. Ağda yaptırdıktan sonra hassaslaşan cildinize vazelin ile masaj yaparak kökleri yumuşatmalısınız. Bu sayede köklerin büyümesi ve kılların uzama yönü dışarı doğru olacaktır. Sertleşmiş kökler içeri doğru kılların uzamasına neden olur, Bu nedenle hassas bölgeler başta olmak üzere sürekli vazelinle masaj yapmak ve bu gölgeleri yumuşatmak gereklidir. Köklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi batık oluşumunu engelleyen en önemli noktadır.

İlginizi Çekebilir

Tıraş Makineleri İle Pürüzsüz Bir Cilt

Klasik traşın daha pratik ve keyifli olarak uygulanması kaliteli bir makineye bağlıdır. Tıraş ve sonrasındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir