Ayakkabı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Ayakkabılar çeşit çeşit ve model model olarak günlük hayatımızda karşımıza çıkmaktadır. Şüphesiz ki ayakkabı seçiminde model ya da çeşit seçiminden önce ayakkabının rahat olup olmadığı konusu ayak sağlığı ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Ayakkabının kişinin ayağında rahat olup olmaması da önemli noktalardan birisidir. Ayakkabı aldığımızda dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır bu maddelere özellikle sağlığımız açısından uymalıyız. Ayakkabı seçerken önemli olan nokta ayak sağlığımızı göz önüne koymamız ve sağlığımızı düşünmemizdir. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi pek çok hastalığı beraberinde getirebiliyor.

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler dediğimizde dikkat etmemiz gereken ilk nokta ayakkabıyı ilk aldığınızda ayağınızda rahat olmasıdır yani ayakkabı alırken küçük bir numara alıp sonra genişler düşüncesi çok yanlış bir durumdur ayakkabı ayağınıza tam olacak şekilde olmalıdır. Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı çorapla beraber deneyin yazlık olan ayakkabıyı ince bir çorapla kışın alınan ayakkabıyı ise kalın bir çorapla deneyin. Ayakkabıyı aldığınızda ayakkabının uç kısmında bir parmak genişliğinde bir boşluk olmasına dikkat edin. Ayakkabıyı aldığınızda mutlaka iki ayakkabıyı birden deneyin yani birini deneyip diğerini denememezlik yapmayın. Yani bir ayakkabı almak için ise öğleden sonraki zaman ya da akşam saatleri uygun bir zaman dilimi olacaktır.

Ayakkabıyı aldığınızda ayakkabının arka kısmı iyi bir şekilde oturmalı ve yürüme esnasında topuğun kayarak dışarıya çıkmasına engel olmalıdır. Alacağınız ayakkabıyı oturarak değil ayakta deneyin.

Ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahat bir model olmasına öncelik verin. Dar kalıplı, üstü basık, yüksek burunlu ve pek çok yüksek topuklu ayakkabılar ayak sağlığı açısından size zorluk çıkarabilir ve ayrıca ayakkabı seçimi yaparken çalıştığınız yerin koşullarını göz önünde bulundurarak seçim yapmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir

İkonik Nike Ayakkabı Modelleri ve Performansları

Sportif giyimi tercih edenlerin en sık tercih ettiği markalardan birisi olan Nike, tasarladığı birbirinden şık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir