Ayak Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Ayak kokusu birçok insanın şikâyetçi olduğu bir sorundur. Özellikle çok çalışanların, uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakların gün sonunda o yorgunluğu kötü bir koku olarak dışarı attığını söyleyebiliriz. Hele ki birde misafirlikteyseniz işiniz daha da can sıkıcı hale gelmektedir.

Bu sorununuzla ilgili çeşitli çözüm önerilerimiz var..

Ayak kokusuna karşı bitkisel çözüm önerileri:

Ayak kokusunu önlemek için ilk söyleyeceğimiz şeylerden biri temizliğe önem vermektir. Bunun için ayaklarımızı ne sıklıkta yıkarsak koku sorunu bizden o kadar uzak duracaktır. Gün boyunca bol bol ayaklarımızı yıkayalım ki ayaklarımızda terleme olmasın ve bakteriler oluşmasın.

Her gün evimizde yapıp içtiğimiz çayların kalan kısımlarını biraz soğutup ılık hale getirdikten sonra ayaklarımızı içinde 10 dakika bekletiyoruz kokuları böylece yok etmiş oluyoruz.

Yine evimizde kullandığımız sirkeyi bir miktar kına ile karıştırıp kaynatıyoruz. Ayaklarımızı bu su ile belli bir süre yıkadıktan sonra ayaklarınızdaki kokunun yok oluğunu göreceksiniz.

Rendelenmiş bir havuç ve biraz ada çayını kaynatarak bu suda ayaklarınızı bekletin. Bu işlemi bir süre tekrarlayın. Kokunun oluşması duracaktır.

Bir miktar akhuş ağacının yaprağını, ufalamadan suyun içine atıp kaynatın. Yatmadan önce ayaklar bu su ile yıkanırsa ayak kokusu giderilebilir.

Bunların yanında ayak kokusunun önemli sebeplerinden biri de hava almayan ayakkabıların uzun süre kullanımıdır. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak ayakkabı temizliği ve değişimi yapılabilir. Özellikle yaz aylarında hava alabilecek tarzda ayakkabılar, sandaletler kullanarak ayak kokusunu engelleyebilirsiniz. Çorap seçimi olarak da ayaklarınıza uygun yapmanızda fayda vardır. Sıkı ve naylonumsu çoraplar ayaklarınızı terletir ve kokuya daha çok sebebiyet verebilir. Her şeyin ve sağlığın başında gelen şey temizliktir. İlk önce temizliğinizi yapın daha sonra diğer yöntemlere başvurun.

İlginizi Çekebilir

Dolgu Neler Yapabilir?

Son dönemlerin en çok tercih edilen estetik işlemlerinin başında gelen dolgu ile ilgili tüm detayları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir