Arı Sokması
Arı Sokması

Arı Sokması ve Alınabilecek Önlemler

ARI SOKMASI

Havalar ülkemizde biraz geç ısınsa da sonuç olarak sıcak günlere merhaba diyebildik. Hal böyle olunca bulunduğumuz çevre ve gruplarla pikniğe gitme muhabbeti her daim dönüyor. Gidilen piknik alanları yeşillik ve doğa ile iç içe olduğundan dolayı çeşitli ortak problemler ile karşılaşmak son derece normal karşılanan bir durum. Örneğin arı sokması, bu aylarda çiçeklerden bal toplayan arılar piknik yapan insanları sokabilmektedir. Eğer arı sokması sonucunda alerjisi olan bir kişi varsa çevredekilerin daha tedbirli davranmaları gerekmektedir. Konunun detaylarına geçmeden önce arı sokma durumunda ne yapılır? Konusunu bilmiyorsanız lütfen bu yazıyı dikkatle okuyun.

ARI SOKTUĞU ZAMAN NE YAPILMALIDIR?

Eğer arının soktuğu kişinin alerjisi var ise, çevredekiler ilk iş olarak derhal sağlık ekiplerini arayarak yardımın gelmesini beklemelidir. Örneğin kişiyi sokan arı zehirli bir arı ise, deriden çıkartılmaya çalışıldığında kesesini boşaltma eğilimindedir. Çıplak elle dokunduğumuz arıyı bilinçsiz bir şekilde çıkartırsak kesesindeki zehri kana karıştırabilir. Bu nedenle sağlık görevlilerin gelmesi ve onların müdahale etmesi oldukça önemlidir.

ARI SOKTUĞU ZAMAN UYGULANAN DOĞAL YÖNTEMLER NELERDİR?

Pikniğe giderken sarımsak götürmüşseniz eğer, sarımsağı alın ve ikiye bölün. Arı sokmasının yaşandığı bölgeye, bölmüş olduğunuz sarımsağı 10 dakika sürecek şekilde masaj yaparak sürtün. Sarımsak içerisinde yoğun bir şekilde antiseptik içerir. Bu antiseptik madde, zehrin dışarı çıkmasını sağlar.

İkinci yöntem ise soğuk yoğurttur. Yoğurt hem oluşacak olan ağrıyı hem de enfeksiyon riskini önemli derecede azaltıcı etkiye sahiptir. Daha da etkili olabilmesi için arı sokmasının olduğu bölgeye yoğurdu sürmeden önce 3 4 damla limon suyu sıkın. Sonrasında soğuk yoğurdu bölgeye sürün.

Son yöntem ise lavanta çiçeklerinden oluşuyor. Lavantalar bakteri karşıtı özelliğe sahiptir. Arı sokması ve arı sokması nedeni ile oluşan zehirlenmelere karşı oldukça önemli bir etkisi vardır. Eğer arı sokmuş birisi varsa, arının soktuğu yere lavanta yağını pamuk ya da kulak pamuğu yardımı ile sürün. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, lavanta yağı uçucu özelliğe sahip bir maddedir. Kullanmadan önce su ile karıştırmakta fayda olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir