Annelik ve Kariyer İlişkisi

Çalışan kadınların çocukla birlikte kariyerine son verme gibi bir eğilimleri söz konusudur. Çevre tarafından da kadına dikte edilen bu düşünce kadının psikolojisini de kötü bir şekilde etkilemektedir. Toplum ya da eş tarafından kadına yöneltilen ya çocuk ya kariyer ikilemi anneliğin kutsal duygusunun da işin içine girmesi bu seçim içinden çıkılamaz bir hale gelmektedir.

Bir yanda yıllardır çabaladığı ve aldığı eğitim neticesinde sahip olduğu bir iş diğer tarafta ise kutsal bir bağ ile bağlı olan, canının bir parçası çocuğu bulunmaktadır. Bu şekilde bir seçim yapmak uzmanlar tarafından yersiz olarak adlandırılmaktadır. Her iki rol de kadın tarafından birlikte üstlenilebilecektir. Bu süreçte bazı hususlara dikkat edilerek sağlıklı bir annelik ve başarılı bir iş hayatı sağlanabilecektir.

Bu noktada öncelikle kadınların karakteristik bir özelliği olan her şeyi mükemmel yapma duygusu ve düşüncesi büyük oranda bir kenara itilmelidir. Bu şekilde bir düşünce ancak ve ancak kişiye zarar verecektir. Ev ve iş hayatını birlikte dengeli bir şekilde idare etmek adına kendinizi programlanmış bir robot gibi kullanmayın. İyi bir çalışan ve iyi bir anne olduğunuza inanarak işlerinizi yolunuza koymaya çalışın. Bu şekilde psikolojik bir rahatlama fiziki olarak da sizi etkileyecektir. Yine annelik sürecinde ve evdeki sorumlulukların fazlalığı noktasında mutlaka eşinize de sorumluluklar yükleyin. Ev işlerinde ve çocuk bakımında eşinizin size yardım etmesi işlerinizi bir nebzede olsa rahatlatacak ve sizinde nefesinizi açacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Arnica Tesla Premium Sessiz Elektrik Süpürgesiyle Temizlik Saati Sizin Elinizde

Sabahın erken saatleri, gecenin bir vakti, bebeğinizin gündüz uykusu, evde ders çalışan çocuğunuz, uyuyan komşularınız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.