anne sütü nasıl arttırılır

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapmak Gerek?

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapmak Gerek?

Öncelikle annenin dinlenmesi ve rahat uyuması sağlanmalıdır. Dinlenen bir annenin, süt hormonları daha sağlıklı bir şekilde süt üretir.

Annenin ılık duş alması, göğsüne ılık su ile masaj yapması da, anne sütünü arttırmak için etkili bir yöntemdir.

Anneden süt gelmiyorsa, göğsünde dolgunluk ve ağrı varsa ve anne sütü arttırılmak isteniyorsa, göğsün etrafına sıcak havlu konmalı ve süt bezlerini devreye sokmak için masaj yapılmalıdır.

Anne sütünü arttırmak için günde 2 ile 3 lt arası su içilmelidir. Unutulmamalıdır ki anne sütünün yaklaşık %90 ı sudur. Dolayısı ile içilen su, sütün artmasında müthiş etkilidir.

Annenin doğumunu yapmasının ardından, bol miktarda sıvı içirilmesi gerekir. Asitli, gazlı ve kafeinli olmayan her türlü sıvı gıda, (süt, su, meyve suyu, kefir, salep limonata şerbet vs) anne sütünü arttırmak için verilmelidir.

Anne sütünü arttırıcı özelliğe sahip olan bitkisel çaylar da süt üretimine yardımcı olur. Günde 3 4 bardak içilen rezene, humana veya malt içeceği ciddi anlamda süt üretimini destekler.

Abartılmadan tüketilen şekerli gıdalar, vücut içerisinde sindirildikten sonra bebeğe süt olarak geri dönmektedir.

Emziren anneler daha hızlı acıktıkları için, beslenmeleri desteklenmeli ve dikkat edilmelidir.

Annenin mutlu olması süt miktarını arttırır demiştik. Bu sağlayabilmek için annenin mutlu olmasını sağlayacak şeyler yapılmalı ve bebeğe gidecek süt miktarı arttırılmalıdır.

Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Maksimum 2 saatte bir bebeğin emzirilmesinin sağlanması, süt üretimini arttırır.

Dereotu, kuru kayısı, kuru incir, yaş incir, sarımsak, susam, yer elması, dut kurusu, ceviz, çörek otu, kuru üzüm anne sütünü arttırmak için etkili olan besinler arasındadır.

 

Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

En önemlisi stres. Stresten kesinlikle uzak durulmalıdır. Aksi takdirde annenin sütü kesilebilir.

Anneler emzir dönemlerinin ilk 6 ayı içerisinde kesinlikle zayıflama ile alakalı herhangi bir diyet  yapmamalıdır. Emzirme döneminde yapılan diyet, annenin süt üretiminin azalmasına ve zayıflamasına neden olur. Anneler zayıflama dönemine, bebeğin ek gıdaya geçmesinden sonra başlamalı bunu da hala emzirdiği için, bir uzman yardımı ile yapmalıdır.

 

Emziren Annelerin Sütünü Arttırmasında Süper Etkili Çorba

Malzemeler:

  • 100 gram dana biftek
  • 1 çay bardağı  arpa
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1  soğan
  • 3  domates
  • 2  havuç
  • 4 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1  çay kaşığı tuz
  • ½ çay bardağı ince kıyılmış fesleğen

Yapılışı: Öncelikle biftek haşlanır. Biftek haşlanmasına yakın arpa da içerisine katılır. Bifteğin haşlanması tamamlandıktan sonra biftek sudan alınır ve julyen julyen doğranır. Doğranan biftek, yeniden suyun içerisine konur. Bir yandan havuçlar soyulur ve küp küp olacak şekilde doğranır. Aynı şekilde domateslerinde soyulması tamamlandıktan sonra, içerisinde ki çekirdekler ayıklanarak rendelenir. Soğanın da soyulmasının ardından rendelenme işlemi tamamlanır ve zeytin yağı ilave edilir. Bütün rendelenmiş malzemeler ile beraber fesleğenler de eklenerek karıştırılır. 20 dakika boyunca sebzelerin yumuşaması beklendikten sonra, blenderdan geçirilerek süzülür.

İlginizi Çekebilir

Bir Yaşına Kadar Bebeklerde Beslenme Düzeni

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması, doğduğu andan itibaren  beslenme ve uyku düzeninin en doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir