anjiyo sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp hastalığının teşhis ve tedavisinde çok önemli bir rolü olan Anjiyo uygulamasının kurtarıcı olduğu tartışılmaz bir durumdur. Ancak anjiyo olan hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Anjiyo olan hasta öncelikle düzenli muayenelere gitmeli ve hasta uzandığı yerden kalkarken çok dikkatli ve yavaş bir şekilde hareket etmelidir.

Anjiyonun hangi bölgeden yapıldığı bu noktada çok önemlidir. Eğer el bileğinden anjiyo yapıldı ise ağırlık kaldırmaması önemliyken kasıktan yapılan anjiyolarda ise en az 2-3 gün istirahat edilmesi önemlidir.

Anjiyo yapılan hastanın o bölgede şişme olabileceği ihtimali de bilmesi gerekmektedir. Özellikle de damar yolunun açıldığı bölgelerde şişme durumu söz konusu olacaktır. Genellikle bu durum birkaç gün sonra kendiliğinden geçmektedir. Hasta anjiyo olduktan 24 saat sonra bölgedeki bantları doktorunun tavsiyesine uyarak çıkarabilir ve banyo yapabilir. Hastanın ağrı şikayeti olduğunda ise doktorunun verdiği ağrı kesicileri kullanabilir. Herhangi bir kanama, rahatsızlık veya fenalık durumunda ise hemen doktor ile iletişime geçilmeli ve hasta kontrol altına alınmalıdır.

Genel itibariyle hasta anjiyo olduktan sonra zorlayıcı hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalı ve herhangi bir ağırlık kaldırmaması gereklidir. Ayrıca günde 2 litreye kadar sıvı tüketmesi önemlidir. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemlidir. Özellikle sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıklar da bırakmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir