Adet Döneminin Aksamasının Nedenleri

Adet dönemi kadınlar için çoğu zaman zahmetli bir dönem olarak adlandırılır. Çekilen ağrı ve yaşanan sıkıntının üzerine eklenen aşırı sinir kadınları bir hafta boyunca hayattan soğutabiliyor. Her 4 kadından birinin ise şikayeti adet düzensizliğidir. Başta önemsiz gibi gözükse de aslında bir çok köklü hastalığa gebe bir durum olabilir. Ancak tespitini yapmak ne yazık ki halk arasında yapıldığından çok daha zordur.

Bir kadın yıl içinde ortalama 12 kez adet görmektedir. Bunun 1 azı ya da bir fazlası normal sayılan durumlar içerisinde. Yani bu demek oluyor ki her ay sapmalar yaşasanız dahi bu adet düzensizliğini göstermez. Ayrıca herkesin metabolizması ve yapısı farklı olduğundan dolayı herkesin ayrı bir adet döngüsü vardır. Yani bir diğer kişi baz alınarak adet aksaması olup olmadığı tanısı konulamaz. Bunu ancak uzman bir doktor muayenesi sonucunda görebilirsiniz. Adet düzensizliğini tetikleyen bir çok konu olabilir. Bunların başında stres gelmektedir. Hayatın içinde takıldığınız konular sizin döngünüzü değiştirebileceği gibi aksatabilir.

Aynı zamanda aşırı kilo alımı ya da kilo kaybı yine adet dönemini aksatan bir diğer unsur diyebiliriz. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar ve en önemlisi doğum kontrol hapları. Doğum kontrol hapları vajina için hamileliği engelleyici bir fonksiyondur. Dolayısıyla vajinanın normal yapısın bozduğu için adet döneminde %80 oranında sapmalar ya da aksamalar görülebilir. Düzenli kullanıldığı için adet düzenini de değiştirir doğum kontrol hapları. Bunun dışında cinsel yollarla bulaşmış iltihaplı pelvik adı verilen bir bakterinin adet dönemini saptırdığı konusunda bilimsel tanılar konulmuştur. Her ay düzenli adet gören fakat gerekli hijyeni ve temizliği sağlamayan biride endometriozis adı verilen ve vajinal akıntıdan kaynaklanan mikrop sebebiyle adet düzensizliği yaşayabilir. Kadının doğurganlığı açısından son derece önemli bir konudur adet düzeni.

İlk etapta bakıldığında çok önemli bir sorun gibi gözükmese de kadınlar için son derece önemlidir. Çünkü sağlıklı formlara sahip bir kadın adet dönemini normal bir şekilde yaşamakla yükümlüdür. Yaşamaması kanser riski taşıyan tümörlerin vajinal bölgede var olduğunun bir göstergesi olabilir. Tabi her adet düzensizliği buna işaret olmasa da yaşanabilecek gözle görülür bir aksaklıkta eşe dosta danışmaktansa alanında uzman bir doktora başvurmak en doğru tercih olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Nane Çayı ve Faydaları

Nane çayı susuzluğu gidermek konusunda oldukça etkilidir. Aynı zamanda tazelenme hissi de verir. Nane çaylarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir