Adet Döneminde Mide Bulantısına Karşı Ne Yapılır?

Adet dönemlerinde bir çok kadında bazı belirtiler görülebilmektedir. Bunların başlıcaları; baş ağrısı, mide bulantısı, kasık bölgesinde kramplar ve kaslarda gevşemedir. Bu belirtiler, süresi ve şiddeti bakımından kadından kadına değişiklik gösterebilir.

En çok görülen ve korkulan belirtilerden biri olan mide bulantısına bakacak olursak, adet döneminde mide bulantısının bir çok nedeni vardır. Bunlardan ilki kadınların regl dönemlerindeki salgıladıkları hormonlardaki dengesizliklerden kaynaklanması denebilir. Hormon salgısındaki değişiklikler neticesinde mide asidi salgısı artar ve bunun neticesinde bazılarında hafif bir mide yanması hissi oluşabilir iken bazılarında ise şiddetli bir mide bulantısı oluşabilmektedir.

Peki adet döneminde mide bulantısı için ne yapılmalı?

Bunun için eczanelerde bir takım antasit tablet denileni mide gazı ve asidini azaltan ilaçlar satılmaktadır. Bu ilaçlar bazen regl döneminde mide bulantısı sorununa kesin çözüm olabilmektedir. Ama adet döneminde mide bulantısı için bitkisel çözüm olarak biz sizlere zencefil, nane çayı, ada çayı, rezene çayı, kuşburnu ve biberiye çaylarını önermekteyiz.

Adet dönemindeki mide bulantısı beni korkutmalı mı?

Bu sorunun cevabı aslında hem korkutmalı hemde korkutmamalıdır. Çünkü adet dönemlerinde mide bulantıları genelde bakıldığında olağan bir durumdur. Ama çok aşırı şiddette gerçekleştiğinde, uzun süre devam etmesi halinde, daha önce başınıza hiç gelmemesi halinde ve son bir kaç adet döneminde başınıza geldiyse şüphe duyulmalıdır. Bu durumda hekime başvurmanız sizin yararınıza olacaktır. Hamile olma durumu bu noktada yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir

Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Aşılır?

Depresyon gelip geçici bir durumdur ama hayatınızın tümünü etkileyen bir durumdur.  İnsanın çevreleyen bir çember düşünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir