Acem Pilavı Tarifi
Acem Pilavı Tarifi

Acem Pilavı Tarifi

ACEM PİLAVI

Ülkemizde tüketilen pilavdan farklı olarak zencefil ya da safran katılarak sarımsı renk alan ve çok güzel tadı olan bir pilav türüdür.

ACEM PİLAVI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  1. İki su bardağı dolusu en iyisi seçilmiş olan cins pirinç,
  2. Az yağlı 300 gram ağırlığında koyun eti,
  3. 1 paket yağ,
  4. Dört bardak su,
  5. İsteğe bağlı olarak baharat ve damak tadınıza göre tuz.

ACEM PİLAVI TARİFİ

Yemeği yapmadan önceki gün pirinç yıkanır ve ılık tuzlu su ile ıslatılması gerekmektedir. Yemeği yapacağınız gün ise 300 gram az yağlı koyun etinizi kuşbaşı şeklinde doğrayınız. Doğradığınız eti tencere büyüklüğüne göre ekleyeceğiniz az miktardaki yağ ile tencerede kavurun.

Ardından bir tencereye bir adet baş soğanı çenterek biraz yağ ekleyin ve kızartın. Soğanlar pembeleşmeye başladıkları an kavurmaları tencereden alıp tavaya ekleyin ve kızartın. Kızarttığınız etleri ise pilavı pişireceğiniz olan tencere içine daha sonradan dizin.

Acem pilavının sırrı eklenen üzüm, fıstık, tarçın veya karanfillerdir. Bu nedenle bu malzemeleri hazır etmek faydalı olacaktır. Islatmış olduğunuz pirinçleri yıkayıp tencereye dizdiğiniz etlerin üstüne serpiştirin. Sonrasında damak tadınıza göre tuz ekleyin. Dört bardak suyu kaynatarak tencerenin kenarlarına denk gelecek şekilde boşaltın ve tencerenin altını yakın. Sonrasında tencere kapağının etrafını hamur ile sararak tencereye hava girmemesini sağlayın. 2 3 dakika boyunca devam eden bu işlemin ardından ateşin altını oldukça az seviyeye getirin ve ara ara cızırdama sesini duyuncaya kadar devam edin. Cızırdama sesi gelince kapağı açın ve tencereyi tepsiye boşaltarak pilavınızı dinlenmeye bırakın.

İlginizi Çekebilir

Serinletici Kızılcık Şerbeti Tarifi

Gerekli Malzemeler Kızılcık (1 kilogram miktarınca) Su (1,5 litre/ 6 su bardağı miktarınca) Toz Şeker …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir